11 Ülke Koronavirüs Salgını Sebebiyle Vatandaşların Telefonunu Takip Ediyor

Küresel bir salgına dönüşen koronavirüsü ile mücadele için bazı ülkeler vatandaşlarının telefon görüşmelerini mercek altına alıyor.

COVID-19 salgınının ciddi boyutlara ulaşması sonrasında virüsün yayılmasını yavaşlatmayı amaçlayan devletler karantina yanı sıra dijital takip, fiziksel gözlem ve sansürleme yollarına başvuruyor.

Top10VPN isimli platform tarafından yapılan araştırmayı yayınlayan Business Insider, devletlerin koronavirüs hastalarını ya da hastalık şüphesi taşıyan kişilerin hareketini, kimlerle iletişim halinde olduğunu anbean takip ediyor. ABD’nin Facebook ve Google ile görüşerek hastalığın yayılışını gözlemlemek için anonim bölgesel takip sistemini kullanacağı belirtilirken İngiltere’de bilim insanı Sir Patrick Vallance koronavirüs hastalarının telefonlarını takip etmenin faydalı olabileceğini öne sürdü.

Top10VPN’in Dijital Hak ve Özgürlükler başkanı Samuel Woodhams ise akıllı telefonlar aracılığıyla gözlem altına alınmanın dünya genelinde kalıcı bir alışkanlığa dönüşebileceği yönünde uyarıda bulundu:

“Bazı izlemeler meşru görünse de birçoğu vatandaşların gizlilik ve ifade özgürlüğü hakkı için bir risk oluşturmaktadır. İşlerin ne kadar hızlı değişebildiği göz önüne alındığında yeni önlemlerin belgelenmesi, gelecekte artacak aşırı gözetim için ilk adım olabilir.”

Geçtiğimiz haftalarda İsrail de virüsün yayılmasının önüne geçebilmek adına vatandaşlarının telefonlarını takibe aldığını duyurmuştu.

Kaleme alan
Teknotorite
Tüm İçerikleri Göster
Yorum Yap

Kaleme alan Teknotorite