2019 Yılında Finansal Teknolojiler ve Bankacılık

Yazımda 2019 yılında fintech ve bankacılık alanında öne çıkan trend başlıklarını ve bu başlıklar üzerinden geliştirilen uygulamaları sıralamaya çalıştım.
Financial technology concept. Technological abstract background.

Son dönemde içinde yaşadığımız hız ve değişime baktığımızda, yeniliklerin hayatımıza girmesini çabucak kabullendiğimizi ve adapte olduğumuzu görüyoruz. Bu hızlı gelişim ve benimseyiş, özellikle bankacılık ve finansal teknolojiler alanında çok daha yoğun yaşanıyor.

Son on yıldaki en güçlü yatırım ivmesi Bankacılık ve Ödemeler olmuştu, ancak mevcut veriler bunun AI ve IoT gibi yeni geliştirmelere olanak sağlayan teknolojilere kaydığını da gösteriyor.

2019 yılında fintech sektöründe yaşanan ve ekosistemi büyüten gelişmeleri hatırlamak gerekirse;
Visa ve ininal arasında yapılan partnerlik anlaşması ile birlikte yenilenen ön ödemeli ininal kartlar.
Birleşik Ödeme’nin Nöbetçi Transfer ürünü ve bankalarla yaptığı iş birlikleri.
Sovos’un Foriba’yı bünyesine katması ve satın alma sonrası umut veren gelişmeler.
Bir diğer exit olarak küresel ödeme kuruluşu PayU’nun, iyzico’yu 165 milyon dolara satın alması.
İnnova’nın PayFlex OBP ürünü, Multinet Up’ın Sanal POS Uygulaması MultiPOS, Payten lansmanı, Papara’nın yükselişi ilk aklıma gelenler…

Mastercard ve Visa’nın sunduğu yenilikler ile birlikte sektöre gelen canlılık, Fibanka ve Albaraka Türk’ün fintech girişimlerine yaptığı yatırımlar da yıl boyunca çokça konuştuğumuz konu başlıklarıydı.

Bankacılık ve finans sektöründe 2019 yılında yedi trend başlık öne çıkmıştı. Bu ana başlıklar altında yapılan geliştirmeler ve uygulamalar gelecek dönemde yaşanacak yeniliklerin habercisi niteliğinde.

Bu trend başlıkları ve örnek uygulamaları hatırlatmak gerekirse.

Akıllı bankacılık
Müşteri tercih ve beklentilerinin kişiselleşmesi ile birlikte bankacılık sistemlerinin kullanım tercihlerine odaklanması ve yeni arayüzler geliştirmesi akıllı bankacılık trendini kalıcı bir değer olarak sektöre konumlandırdı.
Yenilenen Akbank Mobil bu kategoride örnek olarak gösterilebilir.

Çok deneyimli bankacılık
Mobil uygulamalar, web siteleri, dijital sesli asistanlar gibi unsurların entegre çalışarak banka ve müşteri arasında bir köprü vazifesi görmesi katlanarak artan bir yönelimdi.
AkÖde’nin yeni ürünü Tosla bu kategoride örnek olarak gösterilebilir

Ses destekli bankacılık
NLP becerilerinin artışıyla bankacılık faaliyetlerinin akıllı hoparlörler veya mobil uygulamalar üzerinden sunulması sektöre en parlak yıllarından birini yaşattı.
İş Bankası’nın kişisel asistanı Maxi, NLP becerileri konusunda örnek uygulama olarak gösterilebilir. Garanti BBVA’nın da müşterilerinin ses veya yazı ile aktardığı soru ya da sorunları anlamlandırıp, veri haline getirip cevap verme teknolojisi ise diğer bir örnek.

Yapay zeka bankacılığı
Finansal hizmetler sektörü yapay zekaya büyük bir ilgi gösteriyor.
İş gücü gerektiren görevlerin otomatikleştirilmesi ve yapay zeka kullanımının sektörde kabul görmesi ve artan ilgi bankacılığın geleceğini de etkileyecek önemli bir etken.
Hemen tüm şirketler tarafından kullanılan chatbot’lar, günümüzde yapay zeka teknolojisinden yararlanan en popüler yazılımlardan biriydi.
Örnek olarak Yapı Kredi Bankası, yapay zekayı kredi sürecine entegre etmişti. Yapay zeka kullanarak geliştirdikleri Safir projesi sayesinde işlem sürelerini yarı yarıya kısaltmayı başardıklarını da duyurdular.

Açık Bankacılık
PSD2 ve Açık Bankacılık, son dönemlerde çok sayıda kuruma müşterisine özel ürün ve yeni önerme yapma şansını vermişti. Potansiyel fırsatların çok daha iyi yönetilmesini mümkün kılan uygulama ve hizmetlere rağbeti artırdı.
İşCep üzerinden kullanıma sunulan TekCep hizmeti bu kategoride örnek olarak gösterilebilir

Biyometrikler
Biyometrikler, firmaların finansal aplikasyonlarında çeşitli şekilde kullanılıyor. En önemli kullanım alanı ise mobil ödemelerdeki güvenlik adımları. Parmak izi, yüz, iris ve retina tanıma şu ana kadar birçok servis ve işlemde müşteri tanıma ve doğrulama anlamında geniş olarak kullanılmaya başlandı.
Bu alanda benimsenmiş onlarca örnek var.

Bulut Teknolojileri
Sektör bulut bilişime hep temkinli bakılıyordu ancak yeni gelişen teknolojilerin bulut üzerinden yaratılan çözümleri çok sayıda müşteriye geniş ölçekte ve otomatik servisler sunmaya başladı. Gelişen teknolojiye ayak uydurmak için bulut tabanlı entegre hizmetin gittikçe yaygınlaşacağını söylemek bir sürpriz değil.
Ülkemiz için henüz erken olsa da dijital bankacılık girişimi Atom Bank, geçtiğimiz ay tüm ürün ve uygulamalarına ait veri merkezini Google Cloud’a aktarmıştı.

Çağımızı yeniden şekillendiren teknolojiler, örneklerini daha sık görmeye başladığımız ana akım trendler, yenilenen çözüm odaklı uygulamalar ve daha nicesi sektöre değer katan unsurlar. Rotamızı 2020 yılına çevirdiğimiz şu günlerde, tüm bu yeniliklerin daha da fazlasını günlük hayatımıza dahil etmek için hazırız ve heyecanla bekliyoruz.

Bankacılık sektörü teknolojinin gücünü arkasına alarak, her geçen gün artan rakipleri karşısında pazar payını korumaya çalışıyor. Bankacılık Sektörünü Dönüştüren Teknolojilere yer verdiğim yazımı da okumanızı öneririm.

Fayda görmeniz dileğiyle.

Total
1
Shares
2 yorum

Bu yazı yoruma kapalıdır.

Önceki haber

Amazon DeepFake Karşıtı Mücadelede Facebook ve Microsoft’a Katıldı

Sonraki haber

Uçan Taksi Lilium Jet 100 Kilometre Hıza Ulaştı

İlginizi çekebilir

PayCore ile Diebold Nixdorf’dan Önemli İş Birliği: Smart ATM Cockpit Powered by VynamicTM View

Dünyanın lider ATM firması Diebold Nixdorf ile ödeme sistemlerinde lider çözüm sağlayıcı PayCore güçlerini birleştirdi. Diebold Nixdorf’un ATM izleme ve yönetim yazılımı “Vynamic™ View” ile PayCore’un ATM’lerde dışsal faktörleri kontrol edip maliyet avantajı sağlayan ürünü “Manage ATM”, yapılan iş birliği kapsamında entegre edilerek, çözüm “Smart ATM Cockpit (SAC) powered by VynamicTM View” olarak markalandırıldı.
Devamını oku