2019 Yılında Kripto Para Borsalarında 3,1 Milyar Dolar Çalındı

Kimilerine göre finansal özgürlüğün anahtarı, kimilerine göre sahtekarlık ve para aklama için harika bir araç. Kripto para konusu teknoloji gündemini meşgul etmeye devam ediyor.

Silikon Vadisi’nin uzman girişimcileri tarafından kurulan, kripto para ve blockchain teknolojisinin güvenliğini analiz eden CipherTrace, 2019 yılında kripto para birimiyle gerçekleşen hırsızlık ve sahtekarlıklara dair bir rapor yayınladı.

Yayınlanan rapora göre siber suçlular 2019 yılı boyunca toplamda 4,3 milyar dolarlık dolandırıcılık ve hırsızlık gerçekleştirdi. Bu rakam geçtiğimiz yılın 4 katı olarak açıklandı.

Analize göre  sadece 2019’un ikinci çeyreğinde siber suçlular 125 milyon değerinde Bitcoin, Ethereum ve alternatif kripto para birimi çalmış durumda. Bu rakamların, kripto paraların çalındığı dönemdeki değerlerine göre belirlendiğini ve Bitcoin’in çalındığı zamandan bugüne 3 katı değerlendiğini de not düşmek gerekli.

2019 yılında yaşanan kripto odaklı hırsızlıkların en çarpıcı olanlarından birisi Mayıs ayında gerçekleşti. Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance’a düzenlenen siber saldırı ile 7.000 Bitcoin ve pek çok kullanıcıya ait veri, iki faktörlü giriş kodları ele geçirilmişti.

Araştırmacılar siber saldırganlar arasında trend halini alan “exit scam” adı verilen yeni bir sahtekarlık metodu konusunda da endişeli. Bu yöntemle siber suçlular alış-satışta 227 milyon dolar değerinde kripto para çalmış durumda.

Öte yandan Alman yetkililer, dünyanın en büyük ikinci derin net mağazası Wall Street Market’te 11 milyon dolar değerinde kripto paraya el koydu. CipherTrace araştırmacıları Bitcoin’in, siber suçlılar tarafından en çok tercih edilen kripto para birimi olduğunu açıkladı.

Bu ay başında Birleşmiş Milletler tarafından yayınlanan rapora göre kripto para biriminin Kuzey Kore gibi ülkelere kitle imha silahlarının geliştirilmesi aşamasında yasal gözlem altında olmadan ödeme yapabilmesini mümkün kıldığını açıkladı.

Total
1
Shares
Önceki haber

IKEA, Akıllı Ev Aletler Teknolojilerine Odaklanıyor

Sonraki haber

Kişisel Verileri Koruma Yasaları Ağırlaşıyor

İlginizi çekebilir

Markalar, Black Friday (Kara Cuma) Kampanyalarında Nelere Dikkat Etmeli?

Koronavirüs salgını birçok sektörü felç ederken, çevrimiçi alışverişlerin artmasını sağladı. Yılın en büyük indirimli alışveriş günü Black Friday (Kara Cuma) 2020’de yapılacak çevrimiçi satışların önceki seneleri geçmesi muhtemel. Digital Exchange CEO’su Emrah Pamuk, e-ticarete hem yeni adım atan hem de sektörün tecrübeli markaları için satışları artıracak ipuçlarını paylaştı.
Devamını oku