2019’un Ardından Bir Güzelleme

İçinde bulunduğumuz günler Aralık ayına dolayısıyla da 2019 yılına veda günleri. Gelin birlikte etraflıca 2019 dedikodusu yapalım.

Her biten yıl kötü anılır, bu adettir. Yeni yıl mutluluk, sağlık, başarı dilekleriyle karşılanırken tabiri caizse tekme tokat yollanır. Sizi bilmem ama 2019 da bizim için tekme tokat yollanacak yıllar arasındaki haklı yerini aldı bile.

Girişimcilik ekosistemi büyüdü

Hemen kötüyle başlamayalım diye en başa girişimcilik ekosistemini yazdım. Evet rakam olarak bu ekosistem 2019 yılında büyüme kaydetti. Ancak girişimci arkadaşlarımız yatırım olarak birkaç yüz bin lirayı gördüğünde işi bırakma eğiliminde oldukları için Foriba ve iyzico  gibi medarı iftarımız olan şirketlerin aldıkları yatırımlar dışında dişe dokunur ne oldu derseniz ben bilmem arama motoruna sorun derim.

Teknolojide Kadın Derneği Wtech kuruldu

2019 yılının Mart ayında katıldığım en renkli etkinliklerden biri de Teknolojide Kadın Derneği Wtech’in kuruluşunun tanıtıldığı toplantı oldu. Ocak ayında kurulan derneğin tanıtım toplantısı için benim gibi siyah beyazlı camiaya gönül verenler için özel bir tarih olan 19 Mart’ı (1903) seçmesi de sanırım bir tesadüftü.

Yeni teknolojiler beklendiği üzere patlama yapmadı

Uzun süredir yapay zeka, otonom sürüşe sahip araçlar, öğrenen makineler, 5G gibi teknolojileri konuşup duruyoruz. Bunlardan yapay zeka gibi her alana yayılan bazıları hayatımızda karşılığını bulurken çoktan 4.5G kullanan bizler için yeni (!) sayılmayan bir teknoloji olan 5G ise yerinde saymaya devam etti.

Burada yapay zekaya bir paragraf ayırmadan geçmeyelim. Yapay zeka teknolojisi gerçekten cep telefonundan oyunlara, çağrı merkezlerinden sürücü hatalarını yakalayabilmek için güvenlik birimlerinin cihazlarına kadar birçok alana yayıldı. Bu da yapay zeka teknolojilerinin hayatımıza daha çok ve verimli bir şekilde gireceğinin göstergesi diyebiliriz.

Güvensiz geçen bir yıl

2019 genel olarak siber saldırıların sürekli konuşulduğu bir yıl oldu. Aslında bundan önceki yıllarda da en çok konuşulan konulardan biri hep siber güvenlik başlığıydı. Teknotorite yazılarımdan birinde bu konuya dikkat çekmiştim. Ama yıl biterken Türk kullanıcıların çalınan kredi kartı bilgileri haberi de gündeme bomba gibi düştü.

İddiaya göre Türkiye’den 463,378 adet kredi ve banka kartına ait bilgiler çalınarak, Joker Stash adlı internet mağazası üzerinde satışa sunuldu. Bu yazı hazırlandığında olayın 3-4 günü bitmişti ve Türkiye’deki hiçbir banka bu konuyla ilgili açıklama yapmayı bırakın, müşterilerine gelin kartlarınızı değiştirelim bile demedi, diyemedi. 

İşte hep diyoruz ya ‘Türkiye finans teknoloji konusunda Avrupa’dan çok ileri bir ülke’. Yemezler arkadaş, her sene ATM makinelerini yenileyip, konuşan topların oynadığı abartılı reklam filmleri çekerek biz çok teknolojik bir bankayız demekle olmuyor bu işler. Türk halkı bu oyunları artık yemiyor, bu da böyle biline…

Daha anlatılacak çok şey var ama başta dedikodu dedik ya, bunun da kısası makbuldür derler. Klasiktir, o şekilde bitirelim.

Herkese sağlık, mutluluk ve başarı dolu yeni bir sene dilerim….

Fatih Sarı

Genel Yayın Yönetmeni 

Enterprise Next

Kaleme alan
Fatih Sarı
Tüm İçerikleri Göster
Yorum Yap

Kaleme alan Fatih Sarı