2020’de 100 Milyon Kişi AR Teknolojisiyle Alışveriş Yapacak

Piyasa araştırmaları enstitüsü Gartner’a göre yakın gelecekte VR ve AR teknolojileri alışverişlerde önemli bir yer edinecek.

Gartner tarafından yapılan bir araştırmaya göre 2020 yılına gelindiğinde sanal ve fiziksel mağaza alışverişlerinde AR (Arttırılmış Gerçeklik) ve VR (Sanal Gerçeklik) teknolojileri kullanımı 100 milyon kişiye ulaşmış olacak.

Yine Gartner tarafından yapılan ankete göre bu değişim beraberinde marketlerin yüzde 46’sının AR ve VR teknolojilerini alışveriş deneyimiyle buluşturması bekleniyor. Önümüzdeki dönemin yükselen teknolojik trendlerinden birisi olması öngörülen 5G bağlantısı sayesinde, mağazaların AR ve VR alışveriş deneyimine geçişinin kolaylaşacağı belirtilmiş.

Araştırma analisti Hanna Karki konuya ilişkin şu yorumda bulunda: “Mağazalar, AR teknolojisini kullanarak markalarını yeni ortamlara taşıyabilecekler. Böylece firmalar müşterilerle yeni etkileşim yolları bulabilir ve gelirlerini arttırabilirler. Örneğin Ikea, Place uygulaması aracılığıyla müşterinin evinde sanal bir Ikea ortamı oluşturabilir.”

Arttırılmış gerçeklik teknolojisi, bir ekrandan izlediğiniz gerçek ortama sanal görüntüler aktarma imkanı sunuyor. Mesela evinizin bir köşesinde olmasını hayal ettiğiniz koltuğu, arttırılmış gerçeklik teknolojisiyle o köşeye yerleştirebilir ve gerçekte nasıl gözükeceğini tecrübe edebilirsiniz. Böylece satın alacağınız koltuğun tasarım ve renginde nokta atışı yapma şansınız olur.

Kaynak: https://www.cnet.com

Total
1
Shares
Önceki haber

Şirketinizin Büyümesine Fayda Sağlayacak 3 Teknolojik Tavsiye

Sonraki haber

Boston Dynamics’in Robotları İş Başı Yapıyor

İlginizi çekebilir