2020’de Neler Konuştuk?

2020 yılının başına gitmeye ve en çok konuştuğumuz başlıkları hızlıca bir hatırlamaya ne dersiniz? Bu makalemde pandeminin gölgesinde geçen 2020 yılını sizlere (hızlıca) özetlemeye çalıştım.

2020 en büyük ve geniş çaplı dijital eğilimlerin arttığı, çoğu sektör için kaldıraç etkisi yaratan bir yıldı. Hepimiz bu süreçte evlerimizden çalıştık, evlerde çalışmanın artılarını ve eksilerini gördük. Koronavirüs, çalışma ve yaşam şeklimizi ve hatta hayata bakış açımızı değiştirdi. Pandemi ile mücadele etmeyi ve hızlı çözümler geliştirmeyi yaşayarak öğrendik. 

Müşteri Bağlılığı

Bu dönemde ve gelecekte kurum amaçlarını müşteri amaçları doğrultusunda değiştiren markalar kazançlı çıktı. Müşterileri ve çalışanları ile duygusal bağ kuran şirketler gittikçe daha avantajlı bir hale geldi.

Şirketlerin sundukları kolaylığın ötesinde kendi karakterlerini bulması, gelenekselliklerini ortaya koyması ve müşterilerinin yaşamlarında bir yer edinmesi zorunlu hale geldi. Müşterilerinin hayallerini, tutkularını ve umutlarını gerçekleştirmeye yardımcı olan markalar farklılaştı.

Dijital ve Temassız Ödemeler

Nakit para virüs taşıyabilir, bu yüzden nakitten bu kadar tiksindiğimiz bir dönem olmamıştı. BKM’nin 2020 yılının ilk 6 ayına ilişkin verilerine göre; temassız ödemelerde 2020’nin ilk yarısında gerçekleşen işlem adedi, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre 3 katına çıkarak 563 milyona ulaştı. 2019 yılında toplam 502 milyon adet temassız ödeme gerçekleştiği göz önünde bulundurulduğunda, yılın ilk 6 ayında geçen yılın toplamında yapılan temassız ödeme adedi de geçilmiş oldu.

İnternet Üzerinde Alışveriş ve Teslimat

2020 yılında Türkiye’deki 62 milyon internet kullanıcısının yüzde 81’i internette ürün araması yaptı. Türkiye’deki internet kullanıcılarının yüzde 84’ü internette ürün veya hizmet araması yapmalarının ardından online mağazaları ziyaret etti. En küçüğünden en büyüğüne işletmelerin çoğu e-ticaret sektörü ile tanıştı. Salgın döneminde tüketicilerin bakkal, büfe, küçük market, şarküteri, tekel gibi geleneksel perakende kanallarına yöneliminde belirgin artışlar yaşandı. Lokalde bakkalından manavına, kasabından fırınına dek uzanan bir çeşitlilikte hizmet verilen eve sipariş, yakın semtleri içerecek şekilde hızlandı.

Sosyal Medya 

Sosyal medya, işletmelere müşterileriyle yakından iletişim kurma fırsatını sunduğu için online pazarlama alanındaki etkisini katladı. Sosyal medya platformları daha güçlü ilişkiler kurulması konusunda da işletmelerin kitleleriyle etkileşim kurmasına yardımcı oldu.

2020 yılında hedef kitleye kolay erişim sağlayan sosyal medya platformları; 

  • Facebook (%78),
  • Instagram (%70),
  • LinkedIn (%42),
  • Twitter (%33),
  • YouTube (%26)

olarak sıralandı. 

2020’de Neler Konuştuk?

Şimdi pandeminin etkisiyle geçen 2020 yılı için genelden Fintech’lere bir pencere açıp, sektörel gelişmeleri hızlıca hatırlayalım…

Fintech’lerin ortaya çıkması ve hızla gelişmeleri, önemli yatırımlar çekmeleri ve global ölçekte büyümelerinin ardında yatan temel sebeplerin başında finansal işleyişler ve süreçler içindeki uyuşmazlıkları ortadan kaldırmaları ve bu süreçleri daha basit hale getirmeleri yatıyordu. Bankasızların bankası olma mottosuyla hayata geçen Fintech’lerin kapsamı, yeterli finansal hizmet alamayanlar olarak genişledi. Hayatın içinde daha görünür hale gelen Fintech’lerin etki alanı genişliyor.

2020 yılı regülasyonlar açısında da çok hareketli bir yıldı. Türkiye Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşları Birliğinin faaliyete geçti. Fintech’ler için önemli konular olan QR kod ile ödeme, uzaktan müşteri doğrulama ve açık bankacılık gibi alanlarda mevzuat olarak önemli adımlar atıldı. BDDK’dan TCMB’ye geçiş süreci beklenenin tam tersi etki yarattı ve karaların alınma ve uygulanma sürecini hızlandırdı.

Dijital Cüzdanlar

Pandemi dönemi e-ticaret ve temassız ödeme kullanımlarını olumlu etkiledi. Bu etkiyle beraber özellikle dijital dünyada yüksek kullanıcı adetlerine sahip şirketlerin dijital cüzdana olan ilgileri arttı.

Salgın sonrası dijital çağ, %100 dijital bankacılık, dijital cüzdanlar ve yapay zekâ dahil olmak üzere, yeni finansal deneyimlerle gelişecek ve bu teknolojiler birer geçici trend olmanın ötesinde, kriz sona erdiğinde de konumlarını güçlendirmeye devam edecek.

Dünya Bireysel Bankacılık Raporuna göre, dünyadaki tüm bankaların %48’i dijital inovasyon yeteneklerini geliştirme kararı almış durumda ve müşterilerinin yarısından fazlasının ödemeler, kartlar ve bireysel banka hesapları için dijital bankacılık çözümlerini kullanması bekleniyor.

Çantamızdan ayırmadığımız fiziksel cüzdanlar, yaşamımızda önemli bir öğe olmayı her zaman sürdürmüştü. Akıllı cep telefonları ise özellikle son on yılda günlük hayatımızın merkezine yerleşti.  Bu gelişme, fiziksel bir cüzdan taşımak zorunda kalmadan, mobil cihazımızla ödeme yapmayı gittikçe daha kolay hale getirdi. Ayrıca dijital cüzdanlar, tüketicilere ödeme yaparken kişisel verilerini paylaşmak zorunda olmamak, daha fazla güvenlik ve kontrol hissi sağlamak, dolandırıcılık olasılığını azaltmak ve temassız ödemelerle fiziksel teması en aza indirmek gibi ek faydalar da sağladı.

Kredi ve Finansman

Pandemi sürecinde KOBİ’ler ve mikro-işletmeler hızlı bir şekilde büyümek için ihtiyaç duydukları finansal kaynaklardan yoksun kaldılar. Bu tür işletmeler ihtiyaç duydukları sermaye miktarlarının küçüklüğü, geleneksel bankaların maliyetli analiz süreçleri tarafından hizmet edilmeye uygun değildi. FinTech’ler bu noktada devreye girerek, sundukları olanaklar, veriye erişim ve analiz imkanları ile KOBİ’ler ve mikro-işletmelerin operasyonel risklerini daha iyi anladı. FinTech’ler, finansmana ihtiyaç duyan küçük şirketler, tüketiciler ve ekonominin geneli için yeni fırsatlar yarattı.

Para Transferi

Pandemi dönemi dünya çapında dijital para transferine ilgiyi fazlasıyla artırdı. Para transferinde 2019’un Mart ayına göre, bu yıl Mart ayında gerçekleşen işlem adetlerinde tüm dünya çapında yüzde 40’lık artış yaşandı. Aynı süre zarfında, Türkiye’de ise artış dünya ortalamasının oldukça üstünde oldu. Geçen yılın aynı dönemine göre Türkiye’ye 3 kat daha fazla para transferi yapıldı ve 2020 Mart ayında işlem adetlerinde %260’lık bir artış gerçekleşti. BDDK’dan TCMB’ye geçiş süreci beklenenin tam tersi etki yarattı ve karaların alınma ve uygulanma sürecini hızlandırdı. TCMB tarafından geliştirilen FAST (Fonların Anlık ve Sürekli Transferi) ödeme sistemi ve Kolay Adres uygulamaları tüm bankalar tarafından kullanıma sunuldu.

Bu makalemde sizlere 2020 yılı için hızlı bir hatırlatma yapmak istedim… Bir sonraki makalemin başlığını “2021’de Neler Konuşacağız?” olarak belirledim.

2019 Yılını Hatırlamaya ne dersiniz?

2019 yılında Sosyal Medya, Teknoloji, Güvenlik, E-Ticaret ve FinTech alanında öne çıkan haberleri sizin için derlemiştim.

Fayda görmeniz dileğiyle.

Total
33
Shares
2 yorum

Bu yazı yoruma kapalıdır.

Önceki haber

Papara, Avrupa’da Yaşayan Türkleri Ücretsiz Para Transferiyle Tanıştıracak

Sonraki haber

Cihaz ve Dosyaları Siber Tehditlere Karşı Korumada En Etkin Çözüm: Sandboxing

İlginizi çekebilir