2021’de Neler Konuşacağız?

Bir önceki yazımda sizleri 2020 yılının başına götürmüş ve öne çıkan başlıkları hatırlatmaya çalışmıştım. Bu yazımda ise 2021 yılında daha çok konuşacağımız konuları özetledim.

2020 en büyük ve geniş çaplı dijital eğilimlerin arttığı, çoğu sektör için kaldıraç etkisi yaratan bir yıldı. Hepimiz bu süreçte evlerimizden çalıştık, evlerde çalışmanın artılarını ve eksilerini gördük. Koronavirüs, çalışma ve yaşam şeklimizi ve hatta hayata bakış açımızı değiştirdi. Pandemi ile mücadele etmeyi ve hızlı çözümler geliştirmeyi yaşayarak öğrendik. 

QR kod ile ödeme, FAST sistemi, uzaktan müşteri edinimi – doğrulama, açık bankacılık ve daha da fazlası sektörü heyecanlandırıyor. Salgın sonrası dijital çağ, %100 dijital bankacılık, dijital cüzdanlar ve yapay zekâ dahil olmak üzere, yeni finansal deneyimlerle gelişiyor. Bu teknolojiler birer geçici trend olmanın ötesinde, kriz sona erdiğinde de konumlarını güçlendirmeye devam ediyor.

COVID-19 salgını, endüstrilerdeki tüm işletmeleri alt üst etti, fintech sektörü için ise görülmemiş fırsatları beraberinde getirdi. Pandemi dönemi sosyal mesafeyi veya temassız işlemleri zorunlu kıldı, e-ticaret ve temassız ödeme kullanımlarını ise olumlu etkiledi. Bu etkiyle beraber özellikle dijital dünyada yüksek kullanıcı adetlerine sahip şirketlerin dijital cüzdana olan ilgileri de arttı. Bir diğer dikkat çeken gelişme ise dünya çapında katlanarak artan dijital para transferine olan ilgiydi. Fintech’ler bilinirlik ile finansal hizmete erişmek isteyen kişilerde güven hissi yarattı.

Sürecin devamında daha fazla değişiklik olacak ve hem hizmet hem de çeşitlilik açısından yoğun bir rekabet yaşanacak. Dünya 2021 yeni yılına yaklaşırken, fintech’lerin ekonomiyi dönüştürmeye devam etmesi bekleniyor.

İşte 2021 yılında daha çok konuşacağımız Fintech trendleri.

Dijital Bankacılık

Dijital bankacılık, müşterilere yalnızca çevrimiçi kanallar aracılığıyla hizmet vermeye odaklanırken, bankacılık süreçlerinde daha da fazla devrim yaratmayı sürdürüyor. Neobanklar olarak da bilinen dijital bankalar, gerçek zamanlı veri analitiği üzerinde çalışıyor. Bu fintech tabanlı bankacılık modeli, insanların fiziksel bir bankayı ziyaret etmesini gerektirmediği için son derece faydalı. Sıkıcı evrak işlerinin kullanımını ve bankacılık işlemleri için kuyruk süresini de kolaylaştırıyor.

Biyometrik Güvenlik

Biyometrik sistem, güvenliği bir sonraki seviyeye taşıdı. Mobil bankacılığın ve diğer dijital finansal hizmetlerin artan popülaritesi ile biyometrik güvenlik kaçınılmaz hale geldi. Parmak izi tanıma ve yüz tanıma gibi biyometrik teknolojilerin akıllı telefonlara girmesiyle birlikte, biyometri insanların yaşam tarzlarının günlük bir parçası haline geldi. Bu gelişim aynı zamanda biyometri endüstrilerine ve tüketicilerin finansal işletim yöntemlerine doğru yepyeni bir yol açtı.

Fintech İşbirlikleri

Ortaklık kurmak, günümüzün rekabetçi pazarında önde olmak için kritik bir konumda. Niş bir alanda uzmanlaşmış en iyi şirketlerle işbirliği yapmak zamandan ve kaynaktan önemli ölçüde tasarruf sağlarken, ürünün pazara sunulma süresini artırarak işletmelerin öğrenme eğrisini de harekete geçiriyor. Önümüzdeki günlerde, finans kuruluşlarının fintech’lerle işbirliği yapması ve teknolojilerini lisanslayarak müşteri tabanına fayda sağlamak ve genişletmek için kullanması beklenenler arasında.

Blockchain

Başlangıçta kripto para birimlerine odaklanmak için tasarlanan blockchain, FinTech’ler için temel bir teknoloji konumunda. Son dönem araştırma ve raporlar, finans kuruluşlarının çoğunun bu teknolojinin önümüzdeki yıllarda bankacılık üzerinde en büyük etkiye sahip olacağını vurgular nitelikte sonuçlar sıralıyor. Blockchain, finansal işlemlerin merkezi olmayan bir şekilde gerçekleşmesine izin veren farklı çevrimiçi eşler arası finansal platformların geliştirilmesini de teşvik ediyor.

Açık Bankacılık

Açık bankacılık PSD2 ile ilişkili bir konumda ve fintech’ler ile bankaları bir araya getirerek kurumlar arasında veri ağını etkinleştiriyor. Bankaların fintech çözümleri aradığı gibi, fintech’lerin de topluluk bankaları ve kredi birlikleri oluşumları artıyor. Ortaya çıkan bu talep, müşteriler açısından finansal hesaplarının gerçekten konsolide bir görünümünü sağlayan ve finans yönetimini daha kolay hale getiren açık bankacılık ortaklıklarını mümkün kılıyor.

RegTech

Regtech’ler için yeni bir çağ başlıyor. RegTech, finansal sektörde düzenleyici süreçleri iyileştiren ve kolaylaştıran yeni bir teknolojik çözümü ifade ediyor. Ülkemizde olduğu gibi dünya genelinde de bu sektördeki yasal değişiklikler sürekli olarak artıyor. Yeni düzenleyici değişikliklerin büyük hacmiyle başa çıkmak çok zor, finansal kurumların yaşadığı karmaşıklık ise yoğun. RegTech’ler, tüm bu sorunları aşmak ve yeni ve karmaşık düzenlemelere, düzenleyici iyileştirmelere yönelik çözümler getirmek için FinTech ekosisteminde sağlam bir temel oluşturuyor.

Siber Güvenlik

Finansal hizmetlerdeki büyüyen fintech devrimi ile birlikte, finans kurumları etkili bir siber güvenlik stratejisine ihtiyaç duyuyor. Siber suçlular ve dolandırıcıların oluşturduğu tehdit, finansal sistemde işbirliği içinde yönetilmesi gereken ortak riskler oluşturuyor. Fintech’lerin kendilerini siber güvenli hale getirmek için önlem almayı ve işbirliği yapmayı sürdürüyor.

Gerçek zamanlı veri

Finansal hizmetler, müşterilere anlamlı bankacılık deneyimi yaşatabilmek için gerçek zamanlı veriyi kullanmak zorunda. Modern, ileri teknolojilerin hızla benimsenmesiyle birlikte, veri altyapısı özellikle finansal hizmetlerde diğer disiplinlerden daha zorunlu hale gelmiş durumda. Gelişmiş büyük veri analitiği çözümlerine olan talep ise her geçen gün artıyor.

Halihazırda devam etmekte olan nakdin ölümü, pandemi süreci ile birlikte hızlanmıştı. Finansal mimari ise bulut bilişim sayesinde hızlı bir şekilde inşa edilebilen yapılara dönüştü. Fintech ekosisteminde fırsat çeşitliliği çok çok büyük ve tüm yıl boyunca yoğun bir rekabet dönemi yaşanacağını görecek ve fintech’lerin öncülük ettiği yepyeni bir finansal dünyaya adım atacağız.

Bir önceki yazımda sizleri 2020 yılının başına götürmüş ve öne çıkan başlıkları hatırlatmaya çalışmıştım.

Yılın bu son yazısında ise sizlere, 2021 yılında daha çok konuşacağımız başlıkları derlemeye çalıştım. Bu vesile ile hepinize en başta sağlık olmak üzere, daha az endişeleneceğimiz, huzur bulacağımız ve bol başarılar getirecek bir yıl diliyorum.

Seneye görüşmek üzere.

Total
12
Shares
Önceki haber

2020’nin Yıldızı Olan Zoom, 2021’i Özel Bir Videoyla Kutladı

Sonraki haber

3D Yazıcı ile Eğitim Hobi ve Hayatımızı Baştan Yaratacağız

İlginizi çekebilir

Üretim Sanayinin Yedek Parça Sorununa Çözüm Zaxe 3D Yazıcıdan Çıkıyor

Covid-19’a karşı bilim dünyası aşı savaşı başlatırken, üretim dünyası ise bozulan tedarik zincirini aşmaya çalışıyor. Akıllı fabrikaların milyonlarca dolarlık üretim bantlarında 100 dolarlık bir yedek parçanın bozulmasıyla imalat dururken, bu sorunu Zaxe’nin ürettiği X1, X2, X1+, Z1, Z1+ 3D yazıcıları çözüyor. Zaxe Genel Müdürü Emre Akıncı “Ülkemiz sanayici ve üreticilerinin sonuna kadar yanındayız. Yedek parçalar için 8-10 ay beklemek yerine, maliyetinin 10’da birine sağlıklı çözüm 3D yazıcılardan çıkıyor” dedi.
Devamını oku