2050 Yılında Tüm Enerji İhtiyacımızı Güneşten Karşılayacağız

Yayınlanan yeni bir rapora göre %100 yenilenebilir enerji sisteminin 2050 yılına kadar 22 milyon güneş enerjisi işine imkân tanıyacağı belirtiliyor.

Finlandiya merkezli Lappeenranta Teknoloji Üniversitesi öğretim üyeleri ve Alman Ekonomik Araştırma Enstitüsü tarafından yapılan bir araştırmaya göre, 2050 yılına gelindiğinde güneş enerjisi, global enerji ihtiyacının üçte ikisinden fazlasını karşılayacak. Rapora göre güneş enerjisi sadece en ucuz enerji kaynağı olmakla kalmıyor, aynı zamanda enerji ihtiyacını %68 oranında karşılayarak en büyük enerji kaynağına dönüşüyor.

Çalışmayı gerçekleştirenlerin açıklamalarına göre ulaşım yanı sıra suda mevcut tuzu, mineralleri ve diğer safsızlıkları gidererek; içme, sulama, kullanma amaçlı su elde edilmesini hedefleyen tuzsuzlaştırma süreci için gerekli enerji ihtiyacının %89 fosil yakıt ve nükleer enerji santrallerinden karşılanması sürecinin 2050 yılına gelindiğinde %90 oranında yenilenebilir enerji kaynaklarına dönüşeceği belirtiliyor. Böylece üst seviye enerji tüketimi, günümüz düşün enerji tüketimine kıyasla %50 oranında tasarruf sağlayacak.

Yeni İş Alanları Oluşacak

2050 yılına gelindiğinde güneş enerjisinin küresel enerji endüstrisindeki hakimiyeti, aktif olarak 22 milyon çalışanı bulunan sektörün 37 milyonluk bir çalışan grubuna erişecek. Endüstrinin yarısından fazlası işletme ve bakım alanlarında faaliyet gösterecek.

Kaynak: https://www.pv-magazine.com

Total
2
Shares
Önceki haber

Uber’e 1 Milyar Dolarlık Yatırım

Sonraki haber

Yeni Ürün Yöneticilerimiz: Müşteriler

İlginizi çekebilir