Redington reklamı
Redington reklamı
Redington reklamı
Redington reklamı

419 Milyon Facebook Kullanıcısının Telefon Numarası İnternete Sızdı

Bazı kullanıcıların adı ve soyadı, cinsiyeti ve yaşadığı ülke gibi önemli bilgiler de telefon numaralarıyla birlikte açığa çıkmış durumda.

Facebook bir başka krizle gündeme konu oldu. Sosyal medya devinin 419 milyon kullanıcısına ait telefon numarasının, internette korumasız bir sunucuda barındırıldığı tespit edildi.

TechCrunch tarafından yapılan haberin ardından bir açıklamada bulunan Facebook, kullanıcıların hesabını tehlikeye atan bir durum olmadığını ve durumdan etkilenen kullanıcı sayısının haberlere yansıyanın yarısı kadar olduğunu dile getirdi ancak net bir rakam vermekten de kaçındı.

Bir grup güvenlik araştırmacısı tarafından fark edilen korumasız veri tabanı, Facebook’tan veri elde eden üçüncü parti bir gruba ait. Konunun haberlere taşınması ardından web sunucusu içeriği çevrimiçi yayınlamayı durdurdu.

Rapora göre, söz konusu bilgiler arasında kullanıcıların hesaplarını tanımlamak için kullandıkları özel ID numaraları, hesaba ilişkin telefon numaraları, bazı kullanıcılarının isim, soy isimleri, cinsiyetleri ve bulundukları ülkeye dair veriler yer alıyor. TechCrunch’ın haberine göre bilgileri internette açık biçimde dolaşan 419 milyon kullanıcının 133 milyonluk kısmı Amerikalı kullanıcılar.

Facebook kanadı problemin, kullanıcıların arkadaşlarını telefon numarasından bulabilme özelliğinden kaynaklandığını ve bu özelliğin bir süre önce kullanım dışı bırakıldığını ifade etti.

Total
2
Shares
Önceki haber

Dijital Dönüşümden Gelecek Okuryazarlığına

Sonraki haber

YouTube, Çocuk Gizliliği Yasalarını İhlal Ettiği için 170 Milyon Dolar Para Cezasına Çarptırıldı

İlginizi çekebilir

Türkiye Veri Güvenliğini Innovera’ya Emanet Etti

Siber güvenlik entegrasyonunun lider şirketi Innovera, Türkiye’nin bilişim liderlerini belirleyen “İlk 500 Bilişim Şirketi Türkiye 2019” araştırmasında ilk 100 şirket arasında yer aldı. 2019’da gelirlerini yüzde 27 oranında artırarak 103,3 milyon TL ciroya ulaşan şirket, aynı zamanda ‘Veri Güvenliği Yazılımı’ kategorisinin en büyük 2 oyuncusundan biri oldu.
Devamını oku

Türkiye En Çok Siber Saldırıya Uğrayan Ülkeler Arasında!

2020, pandeminin de etkisiyle siber güvenlik sektörü için çok hareketli bir yıl oldu. Siber saldırı sayısı artarken, saldırılar çeşitlendi. Global olarak yıl içinde siber saldırı kaynaklı kayıpların maliyeti 3 trilyon doları aştı. Türkiye de siber saldırıların en çok artış gösterdiği ülkelerden biri oldu. Türkiye’de yılın ilk 10 ayında 102 bini aşkın siber saldırı gerçekleşti. Saldırılar, ağırlıklı olarak teknoloji, e-ticaret, kamu, finans, enerji ve sağlık sektörüne yöneldi.
Devamını oku