419 Milyon Facebook Kullanıcısının Telefon Numarası İnternete Sızdı

Bazı kullanıcıların adı ve soyadı, cinsiyeti ve yaşadığı ülke gibi önemli bilgiler de telefon numaralarıyla birlikte açığa çıkmış durumda.

Facebook bir başka krizle gündeme konu oldu. Sosyal medya devinin 419 milyon kullanıcısına ait telefon numarasının, internette korumasız bir sunucuda barındırıldığı tespit edildi.

TechCrunch tarafından yapılan haberin ardından bir açıklamada bulunan Facebook, kullanıcıların hesabını tehlikeye atan bir durum olmadığını ve durumdan etkilenen kullanıcı sayısının haberlere yansıyanın yarısı kadar olduğunu dile getirdi ancak net bir rakam vermekten de kaçındı.

Bir grup güvenlik araştırmacısı tarafından fark edilen korumasız veri tabanı, Facebook’tan veri elde eden üçüncü parti bir gruba ait. Konunun haberlere taşınması ardından web sunucusu içeriği çevrimiçi yayınlamayı durdurdu.

Rapora göre, söz konusu bilgiler arasında kullanıcıların hesaplarını tanımlamak için kullandıkları özel ID numaraları, hesaba ilişkin telefon numaraları, bazı kullanıcılarının isim, soy isimleri, cinsiyetleri ve bulundukları ülkeye dair veriler yer alıyor. TechCrunch’ın haberine göre bilgileri internette açık biçimde dolaşan 419 milyon kullanıcının 133 milyonluk kısmı Amerikalı kullanıcılar.

Facebook kanadı problemin, kullanıcıların arkadaşlarını telefon numarasından bulabilme özelliğinden kaynaklandığını ve bu özelliğin bir süre önce kullanım dışı bırakıldığını ifade etti.

Total
11
Shares
Önceki haber

Dijital Dönüşümden Gelecek Okuryazarlığına

Sonraki haber

YouTube, Çocuk Gizliliği Yasalarını İhlal Ettiği için 170 Milyon Dolar Para Cezasına Çarptırıldı

İlginizi çekebilir