540 Milyon Facebook Kullanıcısının Bilgisi Tehlikede

Güvenlik uzmanları yüz milyonlarca Facebook hesabına ait bilgilerin yanlışlıkla halka açık sunucularda barındırıldığını tespit etti.

UpGuard isimli güvenlik kurumu, iki farklı şirketin yaptığı bir hatayla 540 milyon kullanıcının bilgilerini açıkta bıraktığını ortaya koydu. Bilgilerin kaldırılması talebine ise iki firmadan da cevap gelmedi.

Bu firmalardan ilki Meksika merkezli dijital medya şirketi Cultura Colectiva. Firma Facebook’ta yer alan yorum, tepki, beğeni ve hesap isimleri gibi verileri, şifresiz olarak herhangi birinin erişebileceği şekilde Amazon S3 veri depolama merkezine aktarmış. Kaliforniya merkezli uygulama şirketi At The Pool ise başka bir sunucuya fotoğraf, arkadaş listesi, konum belirtme ve ilgi alanları gibi daha hassas bilgileri açıkta bırakacak şekilde depolamış. Konuya müdahale eden Facebook, verilerin kaldırılması için Amazon’la iletişime geçmiş durumda.

Sosyal medya devi Facebook’un adı 2018 yılında da benzer bir problemle anılmıştı. Geçtiğimiz yıl ortaya çıkan Cambridge Analytica skandalında Facebook’un 87 milyon kullanıcı ait verisi bir uygulama yardımıyla ele geçirilmiş ve bu bilgiler Ted Cruz ve Donald Trump gibi isimlerin seçim kampanyalarına katkıda bulunmak için kullanılmıştı.

Total
1
Shares
Önceki haber

Cepte Yeni Trend: Hibrit Zoom

Sonraki haber

5G’nin Faaliyete Geçeceği İlk Ülke İle Tanışın

İlginizi çekebilir

Siber saldırılara karşı en güçlü savunma yama yönetimi

2021’de en az 1 şirket her 11 saniyede 1 fidye yazılımı içeren bir saldırı yaşadı ve fidye yazılımı hasarının maliyeti 2015’e kıyasla 57 kat artışla 20 milyara dolara ulaştı. Bu yıl siber saldırıların küresel maliyetinin 6 trilyon dolara, 2025 yılında da 10,5 trilyon dolara ulaşacağı tahmin ediliyor. Hükümetler ve şirketlerin en öncelikli konularından biri olan siber saldırıları engellemenin en güçlü çözümlerinden biri olarak yama ve zafiyet yönetimi öne çıkıyor. Özellikle yazılım açıklarından kaynaklanan tehditlere karşı risk tabanlı bir yama yönetimi yaklaşımı benimseyerek korunmak mümkün.
Devamını oku