5G Destekli Drone’larla Paket Teslimatı Başlıyor

Amerikalı telekomünikasyon şirketi Verizon, teslimat devi UPS ile ortaklığa giderek, 5G drone’larla paket teslimat testlerine başlıyor.

Koronavirüs pandemisi karantina önlemleri ve sosyal mesafe kurallarını hayatımıza sokarak hareket alanımızı kısıtlarken, temel ihtiyaçların karşılanması için e-ticarete ve paket siparişe yöneldik. Bu dönemde taşımacılık büyük önem kazanırken, temassız teslimat alanında yeni girişimler öne çıkıyor.

Amerika’nın önde gelen telekomünikasyon şirketi Verizon, sanal olarak gerçekleşen CES 2021 etkinliğinde yaptığı duyuruda teslimat devi  UPS ile iş birliğine giderek drone’la teslimat testlerine Florida bölgesinde başlayacağını duyurdu.

Verizon ve UPS’in drone’lu teslimat birimi Flight Forward, 2020 yılında 4G LTE bağlantı teknolojisiyle testler gerçekleştirmiş ve başarılı olmuştu. Süreç 5G bağlantı teknolojisiyle devam edecek.

Teslimat sektörüne drone’lar hakim olacak

Günlük 3.800 drone teslimatı gerçekleştiren UPS Flight Forward, 2019 yılında Amerika Havacılık Kurumu’ndan uçuş izni almış ve pandemi sürecinde hizmet alanını kademeli olarak genişletmişti. Pandemi sırasında, drone teslimatı acil sağlık hizmetlerinden evdeki insanlara hızlı, temassız teslimat sunmaya kadar genişledi.

Gartner tarafından yapılan araştırmaya göre 2026 yılına kadar dünya genelinde günlük 20 bin paket teslimatı drone ile gerçekleştirilecek.

Total
1
Shares
Önceki haber

2020 Yılında Yüzde 50 Büyüme Kaydeden IFS Türkiye İstikrarlı İlerleyişini Sürdürüyor

Sonraki haber

21. Yüzyılın Teknoloji Devrimini Metal Yakalılar Yapacak

İlginizi çekebilir