5G için Geri Sayım Başladı, Peki Ya 6G?

5G hizmetinin 2020 yılında, Türkiye’nin önemli merkezlerinde hayata geçirilmesi bekleniyor. Peki ya 6G’de çalışmalarında son durum ne?

5G için Geri Sayım Başladı

5G için geri sayımı heyecanla başlattık.

Fiber altyapısının olmadığı yerde elbette 5G’den bahsetmek söz konusu değil. 5G Türkiye’nin dünyayla rekabetinde, özellikle dijitalleşme anlamında son derece kritik bir öneme sahip.

Öte yandan sınırlarımızın dışına çıkıldığında dünyanın büyük bir kısmı hala 5G ağlarını almanın ne kadar zaman alacağını ve bunların yaşamları ve ekonomileri için ne anlama gelebileceğini merak ediyor. Diğer bir grup ise bundan sonra gelebilecek olan 6G üzerinde çalışarak daha da ileriye bakıyor.

Huawei CEO’su Eric Xu, yılın başında İngiltere’de gerçekleşen basın toplantısında 6G ile ilgili kapsayıcı çalışmalarının ilk sinyallerini vermişti.

“İngiltere’de, Huawei’nin 5G araştırmasına 600 milyon dolar yatırım yapacağını duyurduk. İçinde bulunduğumuz mobil iletişim endüstrisine baktığımızda, belli bir akış ve belli kurallar var. 2G’den bugüne geldiğimizde bizler 5G’yi konuşuyoruz ama benim aklımda şu anda 6G var.

2028, 2029 veya 2030 tarihlerinde 6G’yi bugün 5G kadar geniş bir şekilde tartışacağımızı tahmin ediyorum. Bu bir anlamda sektörümüzün bir kuralıdır. 5G’den sonra çalışmazsanız, bu sizin için bir gelecek olmadığı anlamına gelir. Her yeni nesil teknoloji farklı dinamikler içerir ve bazı şirketler bu dönemlerde daha güçlü bir şekilde ortaya çıkar.”

Bu açıklamalardan kısa süre sonra ortalık karıştı. Huawei’ye gelen yaptırımlara hemen her hafta bir yenisi ekleniyor…

5G ağları yeni yeni yayılmaya başlıyor ama adımlarının etkisi sağlam hissediliyor.

Bugün, 5G ağları yeni yeni yayılmaya başlıyor. Sinyallerin gidebileceği kısa mesafeler ve sinyalleri iletmek için daha fazla ekipman yoğunluğuna ihtiyaç duyulması nedeniyle 5G’nin çıkışı 4G’den çok daha maliyetli olacak.

Sermaye maliyetleri astronomik noktada yüksek ve bu yatırımları haklı çıkaracak iş modelleri hala belirsizliğini koruyor.

İşte 5G ile birlikte hayatımızda yaşayacağımız değişime ilişkin başlıklar;

  • 5G dönemi akıllı şehirleri, akıllı fabrikaları, özerk araçları, VR akışını ve daha da fazlasını mümkün kılacak.
  • 5G tümüyle mobil ve bağlantılı bir toplum yaratacak. 5G, ses ve data servislerinin iyileştirilmesinin çok ötesine geçecek.
  • 5G teknolojileri ihtiyaçlarımızla şekillenecek ve hatta henüz bilmediğimiz yeni ihtiyaçlar doğuracak yepyeni bir teknolojik dönüşümün de öncüsü olacak.
  • 5G’nin farkını en net şekilde göreceğimiz yerlerden biri de akıllı şehirler olacak.
  • Önümüzdeki dönemde 5G ile yalnızca teknoloji alanında değil, ekonomik anlamda da yeni ve önemli fırsatlar karşımıza çıkacak. 

2024’te 5G’nin 1.9 milyar aboneye ulaşması bekleniyor.

Ericsson’un 2019 Haziran ‘Mobility Report’una göre 2024 yılına kadar 1.9 milyar aboneyle, dünyadaki nüfusun yüzde 65’inin 5G kullanacağı öngörülüyor.

2019 sonuna kadar dünya genelinde 10 milyonun üzerinde 5G abonesi olacağı tahmin ediliyor. 2024’te 5G’nin 1.9 milyar aboneye ulaşması bekleniyor.

Peki ya 6G?

5G çağının akıllı telefonu bugünkü hayatımızın daha bir merkezine konumlaması beklenirken, 6G’nin bizleri akıllı telefon sonrası bir döneme hazırlayacağı düşünülüyor.

6G’nin saniyede 1 terabaytlık hızı hedefleyeceği konuşuluyor.

Bu hızları elde etmek için, 5G’nin çalıştığı ölçümsel gigahertz aralığına kıyasla sinyallerin 1 terahertz’in üzerinde iletilmesi gerekecek.

Spektrumdaki bu aralıkta çalışmak; materyal araştırmasında, yeni hesaplama mimarilerinde, yonga tasarımlarında ve enerji kaynaklarıyla birleştirme noktasında yeni yolların araştırılmasını beraberinde getirecek.

Örneğin;

Her şeyi birbirine bağlayabilen 6G ile, neredeyse her nesne veriye dayalı olacak. Geliştirilecek her cihaz, gerçek yapay zeka yetenekleri taşıyacak ve belki gerektiğinde ortaya çıkan ve ardından ortadan kaybolan gerçeklik arayüzleri geliştirilecek.

Tüm nesnelerin görsel verileri yakalama ve işleme kabiliyeti çok büyük olacak, böylelikle otomasyonun ve AI’nın gelişimini hızlandırmaya da devam edecek.

Diğer nesneleri kontrol etmek veya iletişim kurmak için bir alet taşımak (örneğin akıllı telefon – tablet) zorunluluğunun ortadan kalkacağını söylemek bir hayal değil.

10 yıl sonrası için hazır mıyız?

Telekom sektörü neredeyse her 10 yılda bir nesil değiştiriyor. Bu nedenle 6G standartlarının resmileştirilmesi için 2029-2030 yılları hedefleniyor.

Bu yıllar uzakta gibi gözükse de, halihazırda hazırlıklar ve duyurular şimdiden gelmeye başladı.

  • ABD Federal Haberleşme Komisyonu mart ayında bir sonraki standartlarda yapılacak deneyler için “terahertz dalgasını” açtığını açıkladı.
  • Çin hükümeti geçen yılın sonlarında, 2030 yılına kadar sektöre egemen olmak amacıyla 6G üzerindeki çalışmaları yoğunlaştırdığını ilan etti.
  • LG ise, Ocak ayında Güney Kore’de 6G araştırma merkezinin kurulduğunu duyurdu.

5G çalışmaları ve yaşatacağı değişim sonrası tutumlar değişiyor. Çünkü artık kimse geride kalmak istemiyor. Her bilimsel ve teknolojik buluş, bambaşka bir dünyanın kapılarını bizler için  aralıyor. 5G’yi ve getireceklerini kucaklamaya hazırlanırken, 6G’nin yaratacağı değişimin hayalini şimdiden kurmaya başlayabiliriz.

Fayda görmeniz dileğiyle.

Total
5
Shares
Önceki haber

Gürültü Önleyici Kulaklıklar, Seyahatlerin Vazgeçilmezi Oldu

Sonraki haber

Huawei’nin Amerikan Şirketlerle Ticaret Yasağı Kalktı

İlginizi çekebilir