700 Milyon Kullanıcıya Ulaşan Telegram Ücretli Özelliklerini Kullanıma Sundu

Dünyanın en çok kullanılan anlık mesajlaşma uygulamalarından Telegram aylık 700 milyon aktif kullanıcıya ulaştı ve ek özellikler sunan “premium” paketini erişime açtı.

Pandemi döneminde hızla büyüyen uygulamalardan birisi olan Telegram, 2021 Ocak ayında aylık aktif 500 milyon kullanıcıya ulaşmıştı. Yapılan son açıklamaya göre aktif kullanıcı sayısı 700 milyona ulaşan Telegram, “Premium” adı altında yeni ücretsiz özelliklerini de kullanıcılara sundu. 

Kullanıcıların aylık 5 – 6 dolar karşılığında yararlanabileceği detaylar arasında 1.000 kanala kadar takip etme ve her biri 200 sohbet kaydeden 20 sohbet dosyası oluşturabilme özellikleri yer alıyor. Premium özelliği alan Telegram kullanıcıları daha hızlı yükleme ve indirme sürelerine sahip olacak ve 4GB büyüklüğünde dosyalar gönderebilecek.

Dubai merkezli firma yaptığı açıklamada reklam odaklı değil kullanıcı desteğiyle büyümek ve gelir sağlamak istediğini belirtti. Anlık mesajlaşma uygulamaları arasında ilk defa bir marka kullanıcılarına ücretli özellikler satma girişiminde bulunuyor. Signal, WhatsApp, Facebook Messenger, Apple ve Google’ın mesajlaşma uygulamaları kullanıcılarına herhangi bir şekilde ücretli özellik sunmuyor.

Telegram kurucu isimlerinden Pavel Durov, premium özelliklerle kazanacakları gelirin kullanıcı talebine yanıt vermek için ek depolama/bant genişliğini artırmak için kullanılacağını söyledi. 

Telegram daha önce kripto para girişiminde bulunarak ek gelir sağlamayı ummuştu fakat geliştirme sürecindeki aksamalar ve yasal problemler nedeniyle projeyi durduklarını açıkladı. Telegram, kripto para girişimini duyurduğu dönemde yatırımcılardan topladığı 1,2 milyar doları da geri vereceklerini bildirmişti.

Total
0
Shares
Önceki haber

Japonya’da Çevrimiçi Hakaret ve Siber Zorbalığa Hapis Cezası Verilecek

Sonraki haber

Influencer Seçimi, Satıştan Pay Anlaşması, Veri Analizi Dijital Marketing’te Başarıyı Getiriyor

İlginizi çekebilir