80 Milyon Ev Sahibinin Bilgileri Açığa Çıktı

Korunmasız bir bulut bilişim deposu yüzünden Amerika’da 80 milyon ev sahibinin bilgileri açıkta kaldı. Sızıntıyı güvenlik uzmanları fark etti.
Siber Güvenlik
Siber Güvenlik

Amerike’da yaşayan ev sahiplerinin neredeyse üçte ikisine ait bilgiler şu anda korunmasız halde, bir bulut bilişim deposunda. Bilgiler arasında tam isim, mevcut ev adresleri, doğum tarihleri ve sosyal güvenlik numaraları yer alıyor. Bu açığı fark eden güvenlik uzmanları veri tabanının nerede tutulduğunu açıklamayarak, olası kimlik hırsızlığına dikkat çekti. Diğer yandan güvenlik uzmanları bu bilgilerin kime ait olduğunu bilmedikleri için, durumu düzeltmeleri adına iletişime geçemiyorlar.

24GB boyutundaki bu son derece önemli verilerin niçin hiçbir güvenlik önlemi alınmaksızın bulut sistemde saklandığı belirsiz. Daha önce pek çok firmanın bu tarz hassas bilgileri bulut sistemine, yeterli güvenlik önlemi almadan sakladıklarına şahit olmuştuk.

Veriler arasında medeni hal, cinsiyet, gelir düzeyi, sahip olduğu mülkün cinsi gibi bilgiler de yer alıyor. Bu detaylara bakarak uzmanlar, bu bilgilerin bir sigorta, ipotek veya bir sağlık hizmeti kurumuna ait olduğunu var sayıyor. Listede 40 yaş altı kimsenin olmaması ise dikkat çekici bir başka detay.

Bu haber, bulut bilişimin büyük avantajları yanında alınması gereken güvenlik önlemlerinin ciddiyetini bir kez daha gözler önüne sermiş oldu.

Kaynak: https://www.tomsguide.com

Total
19
Shares
Önceki haber

Spotify Premium Kullanıcı Sayısı 100 Milyona Ulaştı

Sonraki haber

Japon Taksiler Müşterilerine Doğru Reklamı Göstermek İçin Yüz Tanıma Sistemini Kullanıyor

İlginizi çekebilir

Çocuklar ve Teknoloji

Artık hayatımızın her alanında elimizde teknolojik cihazların olduğu bir dönemde yaşıyoruz. Eskiden iş yerinde bitirip çıktığımız işlerimizi artık taşınabilir bilgisayarlarımız sayesinde evde de yapmaya devam ediyoruz. Cep telefonu ise tamamen vücudumuzun bizden ayrılmayan, olmazsa olmaz bir parçası. Peki, bu kadar fazla teknoloji çocuklarımızı nasıl etkiliyor?
Devamını oku

Tehditler Ardı Ardına: Kaspersky, Lazarus’un Meşru Yazılımları İstismar Eden Yeni Kampanyasını Ortaya Çıkardı!

Kaspersky Araştırma ve Analiz Ekibi (GReAT), kötü niyetli Lazarus grubunun dünya çapındaki kuruluşları hedef alan yeni kampanyasını ortaya çıkardı. Security Analyst Summit'te (SAS) sunulan araştırma, kötü amaçlı yazılımlar aracılığıyla dağıtılan ve meşru yazılımlarla yayılan sofistike APT kampanyasının detaylarını ortaya koydu.
Devamını oku

Markalar Uzun Vadeli Marketing Yol Haritaları İçin Dijital Veri Analizini Yaptırmalı ve Ölçmeli

Dijital pazarlama bütçeleri her geçen gün artarken, pazarlamanın yarattığı etkinin ölçülmesi ve analizi de bir o kadar önemli hale geliyor. Digital Exchange’in uzman ekibi “Ölçümlenmeyen bir pazarlama faaliyeti yapılmamış sayılır” ifadesini kullanırken, Influencer pazarlaması sonrasında marka sitesini ziyaretten, ürünün Google aramasına kadar bir dizi analizin önemine vurgu yapılıyor. Digital Exchange’in CEO’su Emrah Pamuk ise “Milyonlarca dolar da harcasanız, ölçülmeyen ve analiz edilmeyen pazarlama çalışması bundan çok daha fazla zarara yol açar” uyarısında bulundu.
Devamını oku