ABD, 2021 Yılında Fidye Yazılım Saldırılarına 590 Milyon Dolar Ödedi

Yayınlanan bir rapora göre 2021 yılının ilk yarısında ABD’de siber saldırı oranlarında patlama yaşanırken, makamlar fidye yazılımla gerçekleşen şantajlara boyun eğerek 590 milyon dolar ödemek zorunda kaldı.

Ransomware (fidye yazılımı) son yıllarda teknoloji dünyasının en dikkat çeken ve korkulan siber tehditlerde başı çekiyor. ABD’de 2021’in yarısında gerçekleşen saldırılar neticesinde saldırganlara 590 milyon dolar ödeme yapılırken, siber saldırıların aynı oranda devam ederse ortaya çıkacak maddi zarar son 10 yılın toplamından fazla olacak.

Fidye yazılım saldırıları, bir kurum ya da şirketin verilerine sızarak önem arz eden bilgileri  kilit altına almak ve kripto para ile fidyenin ödenmesi karşılığında verileri makamlara geri vermek üzerine kurulu bir siber saldırı biçimi olarak tanımlanıyor.

ABD hükümeti saldırıları engelleyebilmek için kripto para birimini nakit paraya çevirdiği iddia edilen çevrimiçi bir borsaya karşı yaptırım uyguladı. Ancak buna rağmen büyük bir petrol hattından bir et paketleme şirketine, Microsoft Exchange e-posta hizmetinden Washington Metropolitan Polis Merkezi’ne kadar  pek çok alanda gerçekleşen siber saldırılar, ABD’nin siber güvenlik altyapısındaki yeterliliğinin sorgulanmasına sebep oldu. 

Siber saldırılarda yaşanan artış karşısında ABD, Rusya’nın dahil edilmediği uluslararası bir toplantı düzenleyerek, yıkıcı etkiye sahip siber suçlar konusunda mücadelenin gerçekleşmesi için çalışmalarını artırdı. Toplantı sonucu olarak daha güçlü dijital güvenlik ve çevrimdışı yedeklemelere odaklanılması yanı sıra fidyecilerin saldırıdan elde ettikleri paranın izini sürme gibi noktalar mücadelenin önemli adımları olarak belirlendi. 

Total
0
Shares
Önceki haber

Acer, Antimikrobiyal Ürün Ailesini Yeni Ürünlerle Genişletti

Sonraki haber

Şirketlerin Dijital Hayattaki Başarısı Dijital Varlık Analizi’nden Geçiyor

İlginizi çekebilir