ABD, Çin’in En Büyük Çip Üreticisiyle Anlaşmaları Engellemek İstiyor

Çinli çip üreticisi SMIC’e uygulanacak bir yasak, ABD – Çin ticaret savaşında gerilimi tırmandırabilir.

Amerikan hükümetinin mobil donanım ve telefon üreticisi Huawei ve ZTE’ye uyguladığı yasaklama sadece bir başlangıç olabilir. Amerika Savunma Bakanlığı, Wall Street Journal’a yaptığı açıklamada Çinli çip üreticisi devi  Semiconductor Manufacturing International Corp.’u (SMIC) yasak listelerine ekleyebileceklerini belirtti.

Bu açıklamanın ardından hisse değerinde düşüş yaşan SMIC böyle bir yasakla karşılaşırsa, çip yapmak ve test etmek için kullandığı ABD ekipmanlarının çoğunu temin edemeyecek.

WSJ’ye konuşan kaynaklar, SMIC’ın Çin’in savunma altyapısına yardımcı olabileceğinden endişe duyduklarını söylüyor. ABD savunma sanayii markalarından SOS International geçtiğimiz günlerde SMIC’in Çin’in en büyük savunma şirketlerinden biriyle çalıştığını ve Çin ordusuyla bağlantılı üniversite araştırmacılarının SMIC teknolojisini kullanmak için projeler tasarladığını iddia eden bir rapor yayınladı.

SMIC ise tüm bu iddiaları reddederken, ürettikleri çiplerin yalnızca sivil kullanım için hizmete sunulduğu ve hiçbir suretle Çin ordusuyla ilişki içinde olmadıklarını açıkladı.

Şayet Amerika, SMIC’i kara listeye alırsa, Çin ve Amerika arasındaki ticaret savaşında tansiyon tırmanacak. Amerika’da çok az alternatif olması, bazı bölgelerde hiç alternatif bulunmaması mevcut çip üreticilerinin fabrikalarını büyütme ve bakımını yapma konusunda ciddi zorluklarla karşılaşabilir.

Kaleme alan
Teknotorite
Tüm İçerikleri Göster
Yorum Yap

Kaleme alan Teknotorite