ABD Federal Ticaret Komisyonu: “Facebook, Instagram ve WhatsApp’ı Satmalı!”

ABD Federal Ticaret Komisyonu, Facebook’un elinde çok güç bulundurduğu, Instagram ve WhatsApp’ı satması gerektiği konusunda şikayette bulundu.

ABD Federal Ticaret Komisyonu: “IFacebook, Instagram ve WhatsApp’ı Satmalı!”

Facebook’a karşı oluşturulan şikayette, FTC (Federal Ticaret Komisyonu) sosyal medya devinin ABD’de sosyal ağlar üzerinde bir tekele sahip olduğunu ve Facebook’un diğer şirketlerin rekabet etmesini zorlaştırmaya çalıştığını ileri sürdü.

Açılması beklenen yeni dava, Facebook imparatorluğunun büyüklüğü ve gücü, büyüdükçe rakiplerini nasıl satın aldığı konusunda artan incelemeler esnasında ortaya çıktı. Dava, 2008 yılında Facebook’un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg’in gönderdiği “rekabet etmektense satın almak iyidir” yorumu içeren bir şirket içi e-posta referans gösterilerek açılacak. Avukatlar, Facebook’un tam olarak bu strateji ile hareket ettiği, rakiplerini takip ettiği ve tehdit oluşturacak kadar büyüdüğünde onları satın aldığını ileri sürüyor.

Bu satın almalar arasında Instagram ve WhatsApp gibi Facebook şirketinin önemli bir kısmını oluşturan uygulamalar yer alıyor. Mark Zuckerberg daha kolay kullanılabilmesi açısından Facebook, Instagram ve WhatsApp’ı bütünleştirme hamleleri yaparken, kritikler böyle bir teknolojik bütünleşmenin yasaların uygulamasını karmaşıklaştıracağı ve 3 uygulamanın muhakkak birbirinden ayrıştırılması gerektiği kanaatinde.

Facebook’un hem Instagram hem de Facebook’u kontrol ederek “kişisel sosyal ağ servisleri” alanında tam anlamıyla bir tekele dönüştüğünü savunan dava, en yakın rahibi Snapchat’in her iki uygulamadan da daha düşük kullanıcıya sahip olduğuna dikkat çekiliyor.

Total
0
Shares
Önceki haber

Acer KG1 Serisi oyun monitörleri, kusursuz bir oyun deneyimine davet ediyor

Sonraki haber

Amazon’un Türkiye’deki İlk ve Tek “Advertising” Sertifikalı Ajansı: Ingage

İlginizi çekebilir

Enerji sektörü, güvenlik risklerine karşı akıllı ve önleyici çözümleri tercih ediyor

Enerji üretimi ve dağıtımında yaşanacak bir aksama sağlık hizmetlerinden ulusal güvenliğe kadar tüm toplumsal alanları etkileme riski taşıyor. Bu nedenle her tür enerji kaynağı ve tesisinin güvenliğinin sağlanması stratejik öneme sahip bulunuyor. Bu doğrultuda, enerji santrallerinden nakil hatlarına kadar farklı tesislerin güvenlik risk ve ihtiyaçlarının analiz edilerek özel çözümler sunulması büyük önem taşıyor.
Devamını oku

İnsan Sağlığı ve Çevre İçin LPG Kullanımı Yaygınlaşmalı

Hayat kaybına neden olan kronik hastalıkların kapısı kirli hava soluyarak açılıyor. Covid-19 salgınında ise kirli hava soluyan hastalardaki ölüm oranı daha yüksek. Çevreye duyarlı yakıt türlerinin başında gelen LPG kullanımı, artan çevre bilinciyle yükselirken, 5 Haziran Dünya Çevre Günü için konuşan BRC Türkiye CEO’su Kadir Örücü artan ekonomik tasarruf tedbirleri ve temiz bir dünyada yaşama arzusuyla beraber LPG kullanımının her geçen gün arttığını söyledi.
Devamını oku