ABD Federal Ticaret Komisyonu: “Facebook, Instagram ve WhatsApp’ı Satmalı!”

ABD Federal Ticaret Komisyonu, Facebook’un elinde çok güç bulundurduğu, Instagram ve WhatsApp’ı satması gerektiği konusunda şikayette bulundu.

ABD Federal Ticaret Komisyonu: “IFacebook, Instagram ve WhatsApp’ı Satmalı!”

Facebook’a karşı oluşturulan şikayette, FTC (Federal Ticaret Komisyonu) sosyal medya devinin ABD’de sosyal ağlar üzerinde bir tekele sahip olduğunu ve Facebook’un diğer şirketlerin rekabet etmesini zorlaştırmaya çalıştığını ileri sürdü.

Açılması beklenen yeni dava, Facebook imparatorluğunun büyüklüğü ve gücü, büyüdükçe rakiplerini nasıl satın aldığı konusunda artan incelemeler esnasında ortaya çıktı. Dava, 2008 yılında Facebook’un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg’in gönderdiği “rekabet etmektense satın almak iyidir” yorumu içeren bir şirket içi e-posta referans gösterilerek açılacak. Avukatlar, Facebook’un tam olarak bu strateji ile hareket ettiği, rakiplerini takip ettiği ve tehdit oluşturacak kadar büyüdüğünde onları satın aldığını ileri sürüyor.

Bu satın almalar arasında Instagram ve WhatsApp gibi Facebook şirketinin önemli bir kısmını oluşturan uygulamalar yer alıyor. Mark Zuckerberg daha kolay kullanılabilmesi açısından Facebook, Instagram ve WhatsApp’ı bütünleştirme hamleleri yaparken, kritikler böyle bir teknolojik bütünleşmenin yasaların uygulamasını karmaşıklaştıracağı ve 3 uygulamanın muhakkak birbirinden ayrıştırılması gerektiği kanaatinde.

Facebook’un hem Instagram hem de Facebook’u kontrol ederek “kişisel sosyal ağ servisleri” alanında tam anlamıyla bir tekele dönüştüğünü savunan dava, en yakın rahibi Snapchat’in her iki uygulamadan da daha düşük kullanıcıya sahip olduğuna dikkat çekiliyor.

Total
0
Shares
Önceki haber

Acer KG1 Serisi oyun monitörleri, kusursuz bir oyun deneyimine davet ediyor

Sonraki haber

Amazon’un Türkiye’deki İlk ve Tek “Advertising” Sertifikalı Ajansı: Ingage

İlginizi çekebilir

Redington Türkiye, ekosistemin birleştirici gücü olmayı sürdürdü

2021 yılı başında isim değişikliğine giderek LinkPlus yerine Redington Türkiye olarak devam etme kararı alan ve teknoloji alanında Türkiye’nin en köklü distribütörlerinden biri haline gelen şirket, yılın ilk yarısında portföyüne eklediği yeni markalarla büyümeye devam etti. 2021’nin ilk 6 ayında sektör ortalamasının üstünde bir performans ile %20 büyüyen şirket, 2021 yıl sonu ciro hedefini 2020 yılına kıyasla %25 yükseltti.
Devamını oku