ABD’de 33 Eyalet, Çocukları ve Gençleri Bağımlı Yapan Özellikleri Bilerek Uygulamalarına Eklediği İçin Meta’ya Dava Açıyor

ABD’de 33 eyalet tarafından açılan davada Meta’nın Facebook ve Instagram’ın “bağımlılık yaratan özelliklerinin gençlerin fiziksel ve ruhsal sağlığına zarar verdiğini” bildiği iddia ediliyor.

New York eyaleti başsavcısı Letitia James yaptığı açıklamada, “Çocuklar ve gençler rekor düzeyde kötü ruh sağlığından muzdarip ve bunun sorumlusu Meta gibi sosyal medya şirketleridir” dedi. “Meta, platformlarını kasıtlı olarak manipülatif özelliklerle tasarlayarak çocukların özsaygılarını düşürürken onları platformlarına bağımlı hale getirerek çocukların acılarından kar elde etti. Meta da dahil olmak üzere sosyal medya şirketleri, ulusal bir gençlik ruh sağlığı krizine neden olmuşlardır ve bundan sorumlu tutulmalıdırlar.”

Meta ayrıca, yaşı yetmeyen kullanıcı hesapları şikayetlerini de bilerek göz ardı etmekle suçlanıyor. Davada atıfta bulunulan 2018’deki şirket içi mesajlaşmalarda, ebeveynleri çocuklarının platformda kalmasına izin vermeye ikna etmek için “koçluk” yapmaktan bahsedilirken, bir diğerinde Meta’nın 12 yaşındaki bir kızın dört hesabını, kızın annesinin şikayetlerine rağmen silmemesiyle ilgili bir tartışma yer alıyordu. İddiaya göre, çalışanlar kullanıcının reşit olup olmadığından emin olamadıkları için şikayeti göz ardı etti.

Kaliforniya Başsavcısı Rob Bonta: “Meta yaptığı şeyin çocuklar için kötü olduğunu biliyor- nokta. Federal şikâyetimiz sayesinde, bu artık gün gibi ortada ve kesin. Bu konuyu sonuna kadar kovuşturmaya devam edeceğiz.”

Total
0
Shares
Önceki haber

Yanmar & Solis Traktörler, Kırklareli 3. Tarım Fuarı’nda Çiftçilerle Buluşuyor

Sonraki haber

Amazon Web Services (AWS), 2024 Yılı İçin Teknoloji Öngörülerini Paylaştı

İlginizi çekebilir