ABD’nin En Büyük Bankalarından Capital One’ın 100 Milyondan Fazla Müşteri Verisi Çalındı

Amerika’nın en büyük veri hırsızlıklarından birisi olarak kayda geçen olayda Capital One bankasının bulut sistemine izinsiz erişildi.

Varlıklara göre Amerika’nın en büyük bankaları arasında gösterilen Capital One yaptığı bir duyuru ile siber saldırıya maruz kaldığını ilan etti. Siber saldırı ile 100 milyonu aşkın müşterinin sosyal güvenlik ve banka hesap numaraları çalındı.

Amerika’nın en büyük veri hırsızlıklarından birisi olarak kayda geçen olayda FBI’ın yapmış olduğu araştırma sonucu 33 yaşındaki yazılım mühendisi Paige A. Thompson tutuklandı. Mahkemeye çıkarılan Thompson, bilgisayar sahtekarlığı ve istismarı suçlarından 5 yıla kadar hapis cezası ve 250.000 dolar para cezasına çarptırılmakla yüz yüze.

Capital One tarafından yapılan açıklamaya göre bankanın bulut sistemine sızan şüpheli 2005 – 2019 yılları arasında yapılan kredi kartı başvuru bilgilerini isim soyisim, adres, telefon numarası, resim ve doğum tarihi olacak şekilde ele geçirmiş durumda.

Ele geçirilen diğer veriler arasında kredi puanları,limitler, bakıiyeler ve 2016, 2017 ve 2018 tarihlerindeki işlem verileri yer alıyor. Saldırıdan 100 milyon ABD vatandaşı, 6 milyon Kanada vatandaşı etkilenmiş durumda.

Saldırı 19 Temmuz tarihinde fark edilmiş ve firma ivedi şekilde duruma müdahale ederek hatayı giderip durumu federal güvenlik güçlerine haber etmiş. Capital One CEO’su Richard D. Fairbank bir açıklama yaparak veri hırsızlığından etkilenen müşterilerinden özür diledi.

Kaynak: USA Today

Total
0
Shares
Önceki haber

TikTok’un Geliştiricileri Akıllı Telefon Üzerinde Çalışıyor

Sonraki haber

Bankacılık Sektörünü Dönüştüren Teknolojiler

İlginizi çekebilir