Actera Teknoloji İhracatçısı Litum’a Yatırım Yaptı

Türkiye odaklı en büyük özel sermaye şirketi Actera, Türk teknoloji ihracatçısı Litum’a yatırım yaptı. Türkiye’de geliştirdiği gerçek zamanlı lokasyon sistemleri (RTLS), nesnelerin interneti (IoT) ve Endüstri 4.0 teknolojileriyle alanında önde gelen şirketlerden biri olmayı başaran Litum, global Fortune 500 şirketlerinin pek çoğunun en önemli teknoloji sağlayıcısı konumunda. Litum, Actera’dan aldığı yatırımla hızlı büyümesini sürdürerek dünyanın lider RTLS şirketi olma hedefini gerçekleştirecek.

Türkiye’nin önde gelen teknoloji ihracatçılarından Litum, Türkiye odaklı en büyük özel sermaye fonu Actera’dan yatırım aldı. Bu yatırımla beraber, Litum’un gerçek zamanlı lokasyon sistemleri (real-time location systems–RTLS) sektöründeki global büyümesini hızlandırması ve katma değerli teknoloji geliştirmeyi sürdürmesi hedefleniyor.

2004 yılında Alp Ülkü, Özgür Ülkü ve Kamil Sözen tarafından İzmir’de kurulan Litum, gerçek zamanlı lokasyon sistemleri (RTLS), nesnelerin interneti (IoT) ve Endüstri 4.0 uygulamalarında yarattığı değerle, dünya çapında alanında önde gelen şirketlerden biri olmayı başardı. Şirketin inovatif teknolojileriyle dijital dönüşümlerini desteklediği şirketler arasında global Fortune 500 listesinden pek çok dev bulunuyor.

“ACTERA TECRÜBESİ VE GENİŞ AĞIYLA GÜÇ KATACAK”
Litum Kurucu ve Yönetici Ortağı Özgür Ülkü, Actera’dan aldıkları yatırımın Litum’un globalde hızlı büyüme yolculuğuna çok önemli bir katkı yapacağını söyledi ve hedeflerini şöyle anlattı: “Litum’u bugüne kadar teknolojik altyapımıza ve ekibimize yatırım yaparak hızla büyüttük. Ürün kalitemizi ve müşterilerimize yarattığımız katma değeri dünya standartlarının üzerine çıkarmayı başardık. Yolculuğumuzun bu aşamasında Actera’nın yatırımı bizim için çok değerli ve heyecan verici. Actera’nın tecrübesi ve geniş ağıyla bize güç katacağına inanıyoruz. Bir yandan hızla büyüyerek pazar payımızı artırmaya devam ederken diğer yandan gerçek zamanlı lokasyon sistemleri alanında inovasyona devam etmeyi hedefliyoruz.”

“GLOBAL BÜYÜME HIZLANACAK”
Litum’un Kurucu ve Yönetici Ortağı Alp Ülkü, yaptığı açıklamada “Litum, inovatif yaklaşımıyla beraber bugün ultrawide-band (UWB) teknolojisinde RTLS, IoT ve Endüstri 4.0 uygulamalarında dünyada sayılı şirketten biri haline geldi. Bugün, Litum’un çözümleri 45’ten fazla ülkede uygulanıyor ve pek çok Fortune 500 şirketi Litum’un çözümlerinden faydalanıyor. Actera ortaklığıyla Litum’un büyümesi daha da hızlanacak” diye konuştu.

Litum Kurucu ve Yönetici Ortağı Kamil Sözen ise Litum’da tüm teknolojiyi kendi çatıları altında geliştirdiklerinin altını çizdi ve “Tedarik zinciri, üretim, sağlık, petrol, maden ve akıllı bina sektörlerinde hizmet veriyoruz. Litum çözümlerini kullanan şirketler, çalışanlarının ve ekipmanların konum/lokasyon bilgilerini anlık takip edebiliyor. Bu yolla güvenliklerini sağlarken diğer yandan süreçlerini optimize edebiliyorlar. Hastanelerden depolara, fabrikalardan madenlere, teknolojimizin çok geniş bir kullanım alanı var. Müşterilerimize hem güvenlik hem doğru karar alarak tasarruf etme noktasında ciddi katma değer sağlıyoruz. Şimdi bu katma değeri daha fazla ülkeye ve müşteriye sağlama hedefimize koşacağız” dedi.

Actera’dan gelen açıklamada “Tüm teknoloji altyapısını Türkiye’de kuran ve kendi alanında dünyanın önde gelen şirketlerden biri olmayı başarmış Litum’a yatırım yaparak büyüme yolculuğuna destek olabilmek bizim için gurur verici. Litum, yenilikçi yaklaşımıyla geliştirdiği RTLS çözümleri sayesinde dünyanın en büyük şirketlerinin tercih ettiği bir şirket haline geldi. Litum’un büyümesini sürdürerek dünyanın lider RTLS şirketi olacağına inanıyoruz” dendi.

Yapılan yatırım işleminde yatırım tutarı ve hisse oranı açıklanmazken ortaklık sürecinde Litum’un danışmanlığını Ventura Partners ve Çalışkan Okkan Toker Hukuk Bürosu, Actera’nın danışmanlığını ise Roland Berger, Verdi Avukatlık Ortaklığı, PricewaterhouseCoopers ve Code&Co üstlendi.

Total
0
Shares
Önceki haber

Dizüstü bilgisayar seçerken nelere dikkat etmek gerekiyor?

Sonraki haber

Normalleşme yeni nesil güvenlik teknolojileriyle sağlanıyor

İlginizi çekebilir