Airbnb 500 Milyonuncu Misafirine Merhaba Dedi

Kendisine ait hiçbir odası olmamasına rağmen dünyanın en büyük otel zincirine dönüşen Airbnb bugüne kadar ev sahiplerine 65 milyar dolar kazandırdı.

Konaklama ihtiyacı olanları müsait odası veya evi olan mülk sahipleriyle buluşturan; bir nevi ev kiralama uygulaması olan Airbnb, 500 milyonuncu misafirine merhaba dedi. Bunun şerefine uygulamanın 11 yıllık macerasına dair istatistikleri paylaşan Airbnb, 500 milyon misafiri için dünya genelinde 191 ülkede ve 81 bin şehirde evler, çadırlar, botlar ve ağaç evlerden oluşan 6 milyonluk listesiyle dev bir konaklama merkezine sahip. Ayrıca bugüne kadar ev sahiplerine toplam 65 milyar dolar kazandırmış durumda.

Değeri 31 milyar doları aşan Airbnb, 2016 yılından bu yana satışlarını üç katına çıkarırken, büyük otel zincirleri aynı dönemde sadece %11 büyüme gösterdi. Second Measure isimli analiz platformuna göre Airbnb’nin yıllık satışları Hilton ve IHG gibi büyük markaları geride bırakarak, otelcilik endüstrisini domine eden Marriott’a ulaşmak üzere.

Airbnb sektöre 2008 yılında giriş yaptı.

Gezginler için son dakika konaklama ayarlaması sağlayan ve değeri 465 milyon doları bulan HotelTonight isimli uygulamayı satın alan Airbnb uzun vadede ev paylaşımı, otel rezervasyonu, iş seyahati düzenlemeleri gibi deneyimleri bir araya getirerek uçtan uca seyahat deneyimi yaşatmayı hedefliyor.

Kişiden kişiye kiralama servisi olarak pazarı domine eden Airbnb karşısında pazar payını büyütmeye çalışan Expedia bu noktada Airbnb’nin büyüme oranını yavaşlatabilir.

Kaynak: https://techcrunch.com

Total
25
Shares
Önceki haber

Arabalara Dahili Hız Sınırlayıcı ve Alkol Ölçer Mecburiyeti Geliyor

Sonraki haber

Yeni Statü Sembolü: Apple Card

İlginizi çekebilir