Airbnb Halka Arzda 35 Milyar Dolar Değerleme Hedefliyor

Airbnb, bu ayın sonlarına doğru gerçekleşmesi beklenen halka arzında hisse başına 44 dolar – 50 dolar arası bir değerleme beklediğini belirtti.

Konaklama uygulaması Airbnb, pandemi döneminde geçirdiği kötü günlerin ardından bu ay sonunda halka arz edilecek. Bu girişimden 2,5 milyar dolar toplanması hedeflenirken, mevcut yatırımcıların halka arzda 96 milyon dolarlık hisse satması bekleniyor.

Son rakamlara bakıldığında konaklama uygulamasının 18 milyar dolarlık değerlemeye ulaştığı görülüyor. Pandemi sürecinin konaklama sektörüne yaptığı etki nedeniyle Airbnb’nin de borcu 2 milyar dolara yükselmiş durumda. 2017 yılında Airbnb 31 milyar dolar değerlemeye ulaşmıştı.

Halka arz öncesinde S-1 raporunu hazırlayan Airbnb yılın üçüncü çeyreğinde 1,34 milyar dolar gelir ve 219 milyon dolar kar elde ettiklerini belirtiyor. Bu rakam, geçtiğimiz yıl aynı döneme oranla %19 düşük durumda. Firma geride bıraktığımız Mayıs ayında da 1,900 çalışanını işten çıkarmak zorunda kalmıştı.

Airbnb yanı sıra popüler yemek teslimat uygulaması DoorDash’in de ay sonunda halka arz edilmesi ve 32 milyar dolar değerlemeye ulaşması bekleniyor.

Kaleme alan
Teknotorite
Tüm İçerikleri Göster
Yorum Yap

Kaleme alan Teknotorite