Akıllı Şehir Çözümlerinde Dünya Ne Durumda?

21. yüzyılda dünyanın en önemli gündem maddelerinden biri de Akıllı Şehirler. Endüstri 4.0’la başlayan dijital devrim hayatımıza nüfuz etmeye devam ederken, geleceğin şehirleri varlıkları ve kaynakları verimli bir şekilde yönetmek için “akıllı” olmak zorunda kalacak.

En basit ifadeyle, kent düzenini ileri teknolojiyle sağlamak olarak ifade edilen akıllı şehirler kavramı giderek önemi artırıyor. Bugün dünyada birçok şehrin adapte olduğu; bilişim teknolojilerinin akıllı kullanımı, çevreye saygı ve hayat kalitesini artıran sistemlerde çalışmalar giderek hızlanıyor. 

Yapılan son araştırmalara göre, 2050 yılında dünya nüfusunun 10 milyara ulaşacağı ve bu nüfusun yüzde 68’inin akıllı şehirlerde yaşayacağı ifade ediliyor. Şu anda dünya genelinde 10 milyondan fazla nüfusu olan 29 şehirde enerji kullanımı yüzde 60 ile 80 olarak belirtilirken, tek başına aydınlatma dünyadaki elektrik tüketiminin yüzde 19’unu oluşturuyor. Teknolojinin gelişmesiyle devam eden süreçte, Nesnelerin İnterneti (loT) cihazlarının topladığı verileri verimli bir şekilde yönetmesi için, şehirlerin “daha akıllı” olması gerekecek. 

“Akıllı” nedir?

Avrupa Komisyonu, her geçen gün boyut değiştiren, iletişim ve yaşam biçimimizi etkileyen teknolojik devrim akıllı şehirleri; sürdürülebilirlik, ekonomik gelişim ve yaşam kalitesi faktörlerine bağlı olarak tanımlanan ve şekillenen bir kavram olarak tanımlıyor.

ABD’li danışmanlık şirketi Frost & Sullivan’a göre, bir şehrin akıllı şehir olabilmesi için 8 parametreden en az 5’ini yerine getirmesi gerekiyor. Bu parametreler; akıllı yönetişim, akıllı sağlık uygulamaları, akıllı bina, akıllı ulaşım, akıllı kentsel altyapı, bilişim teknolojileri, akıllı enerji üretim ve yönetimi, bireyin farkındalığı ve katılımı olarak sıralanıyor. 

Akıllı şehir endüstrisinin 2020 yılına kadar en az 400 milyar dolarlık bir pazara ulaşacağı öngörülüyor. Bu sektörü domine eden sektörün oyuncularından; Intel, Cisco Systems, IBM, Verizon, Silver Spring Networks, Build.io, GE Lighting, Ericsson ve Siemens gibi firmaların hepsi  “akıllı” teknolojileri destekleyen şirketler arasında yer alıyor.

Akıllı şehir olabilmek için çalışmalarına hız veren belediyeler şu anda, su ve enerji kullanımının izlenmesinin yanı sıra, CO2 emisyonlarını azaltma, akıllı aydınlatma ve güvenlik çözümleri üzerine çalışıyor. Ön planda olan diğer fikirler ise; trafik, otopark ve yol durumu bilgilerine hızlı erişim. Bu konuda yapılan tanıtımların çoğu, “vatandaşların teknolojiyi kullanarak hayatlarını iyileştirme” ifadesini içeriyor. Özellikle yakın zamanda ivme kazanan 5G teknolojisinin bu konudaki çalışmaları daha da hızlandırması bekleniyor. 

Akıllı şehir teknolojilerinin uygulandığı bazı şehirler, karbon ayak izini azaltmak ve sürdürülebilirliği sağlamak için yaptığı yatırımlar ve dijital uygulamalarla akıllı şehir kimliğini kazanıyor. 

Farklı kriterlerin gözetildiği dünyadaki akıllı şehir uygulamalarından yedi örnek:

Amsterdam, Hollanda

Amsterdam’ın akıllı şehir projeleri, birbirine bağlı kablosuz teknolojilerle yürütülüyor. Bu da şehrin gerçek zamanlı karar alma yeteneğini geliştiriyor. Örneğin; Wi-fi ve radyo frekanslarıyla yönlendirilebilen akıllı lambaların parlaklığı, direklerdeki sensörlerle ayarlanabiliyor. Bunun yanı sıra direkler, trafik ve yol durumu, otopark alanları ve hava kirliliği ile ilgili bilgi verebiliyor. Amsterdam’daki bazı evlerde enerji tüketimini azaltmaya teşvik eden akıllı enerji sayaçları sağlanmış durumda. Akıllı trafik sensörleri,  sürücüleri mevcut trafik koşullarına karşı uyararak en avantajlı rotalara karar verebilmesini sağlıyor. 

Barselona, İspanya

Barselona’da uygulanan akıllı trafik ve park sulama sistemlerinden elde edilen yıllık tasarruf miktarı, 9 bin 700 ton CO2 ve 600 bin litre su. Şehirde akıllı trafik ışıklarının kullanımı, yeşil ışık kullanım oranını artırıyor. Acil durum araçları, sistemi kullanarak tüm trafik ışıklarının yeşile dönmesini sağlayabiliyor. Şehirde, geliştirilen ölçüm cihazları sayesinde havadaki sıcaklık ve nem  gibi değişimlerin ölçümü yapılabiliyor. Şehirde yaşayanlar bu ölçümleri telefonlarına yükleyebildikleri bir aplikasyonla takip edebiliyor.

Kopenhag, Danimarka

Sürdürülebilirlik yatırımlarının yoğun olduğu Kopenhag, akıllı şehir geliştirme stratejisi nedeniyle 2014’de Dünya Akıllı Şehir Ödülü’ne sahip. Şehirde nüfusun çoğu ulaşımda bisikletleri tercih etmeye başladı. Kopenhag, elektrik kullanımı kaynaklı karbon ayakizini azaltmak için yenilenebilir enerjiye geçiyor. Kentte bugüne kadar 158 megawatt kapasiteli 62 dev rüzgar türbini kuruldu. Kopenhag, 2025 yılına kadar 460 megawatt kurulu güce sahip olmayı planlıyor.

Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri

Akıllı şehir girişimlerine 2013 yılında başlayan Dubai, şehirde yaşayanların verilerini tamamen dijital hale getirerek, 5 bin internet noktasıyla vatandaşların devlet uygulamalarına erişmelerini sağlıyor. Şehirdeki mPay ve DubaiNow uygulaması, şehir sakinlerine kamu hizmetleri, trafik cezaları, eğitim, sağlık, ulaşım ve ticari hizmetler için ödeme yapmalarına imkanı veriyor. Şehrin ödeme yapılabilen ulaşım kartı Smart Nol Card ile vatandaşlar metro, otobüs ve taksiler gibi ulaşım hizmetlerinden faydalanabiliyor. 

Milton Keynes, İngiltere

Londra’nın 80 km kadar kuzeybatısında bir kent olan Milton Keynes, akıllı şehirlerin en eskisi konumunda. Şehirde enerji ve su tüketimi verileri ile ulaşım verileri için MK Veri Merkezi kuruldu. Açık veri merkezi, şehirdeki elektrik kullanımını, suç raporlarına ve trafik bilgilerine ulaşım imkanı sağladı. Londra Ulaşım Stratejisi ile 2041 yılına kadar kentteki ulaşımın yüzde 80’inin toplu taşıma, yaya ve bisiklet ile gerçekleştirmeyi hedefliyor. Böylelikle trafik yoğunluğunun azaltılırken hava kalitesinin artırılması amaçlanıyor. 

Stockholm, İsveç

Stockholm, Avrupa Komisyonu tarafından Avrupa Yeşil Başkent ödülüne layık görülen ilk şehir. Stockholm, akıllı şehir uygulamaları kapsamında enerji verimli binalar yaratmayı, trafiği izlemeyi ve e-hizmetler geliştirmeyi hedefliyor. Bu uygulamada e-hizmetler, boş park yerlerini ve trafik ile ilgili duyuruları içeriyor. Bu da şehir halkının seyahatlerini planlamasını kolaylaştırıyor. 

Schenectady, New York

Schenectady 4 bin 400 sokak lambalarını, enerji tasarrufu ve şehirlerdeki enerji kontrolünü sağlamak için birbiriyle bağlantılı, veri toplayan, topladığı veriyi analiz eden ve işleyen LED aydınlatma çözümü ile dönüştürmeyi hedefliyor. 2025 yılına gelindiğinde şehrin tümüne yüksek hızlı geniş bant internet bağlantısı sağlanması hedefleniyor. Kentte ayrıca 5G için elektrik direklerinin kullanılması planlanıyor. 

Total
1
Shares
Önceki haber

Toyota 2020 Olimpiyatlarında Robot Taksi Seferleri Düzenleyecek

Sonraki haber

Ripple Yöneticisine Göre Sanal Para Birimleri Milyonlara Ulaşacak

İlginizi çekebilir