Akıllı Telefon Pazarı Koronavirüs Nedeniyle Çakıldı

Üretim süreçleri iyileşse de küresel olarak yeni akıllı telefonlara olan talep düştü.

Analiz firmaları Counterpoint Research ve Canalys tarafından yayınlanan rapora göre koronavirüs pandemisi akıllı telefon pazarı tarihinin en hızlı düşüşüne sebep oldu. Küresel olarak akıllı telefon sevkiyatında %13’lük düşüş yaşanırken bu rakam sadece Çin’de %27 olarak belirtiliyor.

2014 yılından bu yana ilk kez akıllı telefon sevkiyatı 300 milyonun altına düşerken, Çin bu düşüşten en çok etkilenen ülke oldu. Rapora göre COVID-19’un diğer ülkelere yayılmaya başlaması ve karantina önlemlerinin arttırılmasıyla talep büyük darbe almış.

Rapora göre akıllı telefon pazarında liderler Samsuns, Huawei ve Apple olarak sıralanıyor. Bu üçlü arasında satış daralmasını en az yaşayan marka Apple olmuş. Küresel pazar payını %10’un üzerine çıkaran Xiaomi ise listede dördüncü sırada yer alıyor.

Canalys’den kıdemli analist Ben Stanton, akıllı telefona olan talebin büyük bir çöküş yaşadığını dile getirirken Şubat ayında telefon üreticilerinin Çin’de yaşanan salgın nedeniyle üretim bandındaki problemleri nasıl çözeceklerini düşünürken, Mart ayıyla birlikte dünyanın yarısı karantina altına alınınca satışların çöküşüyle karşılaştı.

Analistler telefonları ciddi biçimde arızalanmadığı müddetçe tüketicilerin telefonlarını yenilemeyi düşünmediklerini dile getirirken; ekonomik belirsizliklerin yaşandığı bu dönemde önceliklerin değişmesiyle akıllı telefon yenileme döngüsünün daha uzun olacağı öngörülüyor.

Kaynak

Kaleme alan
Teknotorite
Tüm İçerikleri Göster
Yorum Yap

Kaleme alan Teknotorite