Akıllı Telefon Satışları Tüm Dünyada %6 Düştü

2021’in üçüncü çeyreğinde akıllı telefon satışları, dünya genelinde yaşanan çip üretim sıkıntısı nedeniyle %6 düştü. Artan maliyetler nedeniyle telefon fiyatlarında indirim beklenmezken, üreticiler pazarlama stratejilerini değiştirmeye hazırlanıyor.

Çin’in Wuhan kentinde başlayan ve tüm dünyayı etkisi altını alan Covid-19 pandemisi nedeniyle yaşanan çip üretim sıkıntısı, akıllı telefon satışlarını da olumsuz etkiledi. Arz tarafında, çip üreticileri, talep ve arz arasındaki boşluğu kapatmak amacıyla aşırı siparişi caydırmak amacıyla fiyatları artırıyor. Ancak fiyat artışına rağmen, çip tedariğindeki sıkıntı 2022 yılında da devam edeceğe benziyor.

Yaşanan çip sıkıntısının etkisiyle şekillenen 2021 üçüncü çeyreğindeki satışların geçtiğimiz yıl aynı dönemine ilişkin kıyaslamasını aşağıdaki tablodan görebilirsiniz. Küresel lider Samsung, %23’lük pazar payı ile liderliğini korurken, pazar payını 3 puan artıran Apple %15’ erişmiş durumda. Çinli telefon geliştiricisi Xiaomi pazar payını aynen korurken, viva ve OPPO markaları hanelerine 1’er puan yazdırmışlar.

Kritik alışveriş sezonu yaklaşadursun, telefon üreticileri çip konusunda endişelenmeye devam ediyor. Apple yeni model akıllı telefonu iPhone 13’ü Eylül sonunda piyasaya sürerek 2021 Q3 pazar payı raporunu etkileyemese de, esas hedefi olan alışveriş sezonuna güçlü bir giriş yapmayı planlıyor. Hem Samsung hem de Apple, mobil cihazları için kendi çip setlerini üretebilseler de, bileşen konusunda sıkıntılar hissediliyor.

Sonuç olarak, üretim maliyetlerinin artmasıyla tüketicilere yansıyan fiyatlar da etkileniyor. Tüketiciyi cezbetmek için telefon üreticilerinin bir pazar stratejisi olarak ürünlerini diğer teknolojik cihazlarla paket haline satmalarına olası gözle bakılıyor. Akıllı telefonların fiyatlarında indirime gitmek yerine üreticilerin giyilebilir akıllı teknolojiler, kablosuz kulaklıklar ya da IoT cihazlarla paket satış yaparak tüketicileri kendilerine çekebilir. 

CNBC tarafından yayınlanan bir başka rapora göreyse çip sıkıntısı önümüzdeki 2-3 yıl boyunca devam edebilir. 

Total
0
Shares
Önceki haber

Papara finansal özgürlüğün önündeki tüm engelleri kaldırıyor

Sonraki haber

Finfree yatırım dünyasında mükemmel bir deneyim çağını başlatıyor

İlginizi çekebilir