Akıllı Telefonların Geleceği Ne Olacak?

Bir yazı dizisi olarak Teknotorite için özel olarak kaleme aldığım cep telefonlarından akıllı telefonlara geçişi, pazarın liderlerinin nasıl değiştiğini, günümüzdeki durumunu ve geleceğin akıllı telefonlara neler getireceğini sizlere aktaracağım.

Yazının ana konu başlığı hepimizin oldukça ilgisini çeken bir başlık. Bunun en önemli nedeni ise, bugün telefon, bilgisayar, fotoğraf makinesi, ajanda, not defteri, ses kayıt cihazı, mp3 çalar, radyo, kişisel asistan, portatif oyun konsolu, elektronik cüzdan ve daha birçok özelliğiyle günlük hayatımızı kolaylaştıran akıllı telefonların geleceğinin ne olacağı.

Tüketicilerin en çok merak ettiği ürün olan akıllı telefonlar nereye gidiyor?

Gelişen teknoloji en çok göz önünde olan akıllı telefonları etkiliyor. Dünya üzerinde büyük ilgi odağı olan ve her an elimizde taşıdığımız, son 10 yılda bilgisayar, hesap makinesi, mp3 çalar ve oyun konsolu gibi birçok ürünü tabir etmek gerekirse Pac-Man gibi yiyen bu akıllı cihazlar acaba geldikleri gibi gidecekler mi?

Son 20 yıl içerisinde teknolojik ürün olarak oldukça hızlı ve büyük değişim yaşayan telefonların ilk yıllarında ufak boyutlularının makbul olduğunu, son yıllarında ise büyük boyutlu olanlarının makbul olduğunu gözlemliyoruz. Bu tasarımsal gelişimin ardında birçok neden olsa da hayatımızın tam ortasında duran akıllı telefonların geleceğinin ne olacağı büyük merak konusu.

Geçtiğimiz yıllarda cep telefonlarında tasarım denilince akla ilk gelen ve tercih edilen modeller, her zaman cebimize en rahat sığabilenler oldu

İlk çıktığı yıllarda dünya genelinde ve ülkemizde iletişim kurmak amacıyla, çağrı cihazı gibi bir ürün ardından hayatımıza giren cep telefonlarının, o yıllarda iletişim aracı dışında farklı ihtiyaçları da karşılayacağı düşünülemiyordu. Cep telefonlarının çıktığı dönemlerde pazar payının sırasıyla hakimi olan Motorola, Ericsson, Nokia gibi firmalar Ar-Ge ve ürün gelişimlerinde tamamen tasarıma yöneldiler. Motorola cep telefonlarını ufaltmak için katladı ve StarTAC’i yarattı. Ericsson telefonlarını T28 serisi ile ultra ince hale getirerek ilk slim li-ion bataryaya sahip modelini piyasaya sürdü.

Nokia ise, ilk olarak yüze uyumlu 8110, hemen arkasından WAP özellikli ve otomatik kızaklı 7110 serisini tanıttı. Bu modellerin arkasından giriş segmentinde büyük satış başarısı yakalayan 3210, 3310, iş insanlarının tercihi 6110, 6210 ve 6310, orta-üst segment ürünü 8210, 8310, 6510 ve Premium segment ürünü olarak 8810, 8850, 8910 gibi modellere uzanan serilerle Nokia, pazarın mutlak hakimi olmayı başardı.

İlk oyun özellikli akıllı telefon üretimi Nokia tarafından yapıldı. Peki başarılı olabildi mi?

Nokia uzun süre cep telefonu pazarının liderliğini elinde tutmayı başardı. Bunun yanında Symbain işletim sistemini satın alarak renkli ekran ve kameralı telefonlara geçişte güzel bir hamle de yaptı. Öyle ki, zamanın en popüler portatif oyun konsolu markası Sega Game Gear ve Nintendo Game Boy’a rakip olarak N-Gage isimli ilk oyun özellikli akıllı telefonu piyasaya sürdü. Şaşırtıcı bir hamle olarak gözüken bu ürün oldukça ilgi çekti.

Nokia N-GAGE QD

N-Gage isimli ilk modelin ardından N-Gage QD isimli bir model daha çıkaran Nokia, çıkardığı bu modeller için yazılan oyunlar üzerinden bir gelir kurgusu elde etmeyi planladı. Ancak kurguladığı plan istediği gibi gitmeyince ve yaptığı yatırımın karşılığını alamayınca, bu seriyi sonlandırarak projeyi rafa kaldırma kararı aldı. Bu projenin tutmamasının önemli nedenleri arasında dönemin en çok satan akıllı telefon modelleri 6600, 6630, 7610 gibi modellerin tasarımsal olarak daha çok beğenilmesi ve N-Gage serisi ile aynı oyunları çalıştırabilmesi gösterilebilir.

Serinin devamında cep telefonlarının akıllı telefonlara geçişinde kullanılan işletim sistemleri, bu geçişte pazar liderliğinin nasıl değiştiği, uygulamalar ve sosyal medyanın tasarım ve kullanım amacını nasıl etkilediği gibi konuları sizlere aktaracağım.

Sevgiyle karşılayacağımız, teknoloji dolu günler dilerim.

Total
21
Shares
Önceki haber

Uygulama Geliştiricileri Apple’ı Dava Ediyor

Sonraki haber

Innovera’dan Daha Güvenli Web Uygulamaları için 10 Altın Kural

İlginizi çekebilir