Aksiyon Kamerasında DJI Osmo Action Dönemi Başladı

Aksiyon kamerası pazarında GoPro ile rekabet edebilecek bir çözüm DJI Osmo Action ile geldi.

Aksiyon kamerası pazarının kurucusu ve neredeyse ismini bu sektöre veren marka olan GoPro uzun yıllardır sektörün lideri konumunda idi. Halen de öyle olan markanın artık ciddi bir rakibi var: DJI Osmo Action. 

Bugüne kadar aralarında Xiaomi, SJCam ve Esen gibi birçok Çin merkezli üretici GoPro’ya rakip aksiyon kameraları üretmek için çalışmalar yaptı. Ancak bunların hiçbiri tam anlamıyla GoPro ürünleriyle rekabet edemedi. 

Yine Çin merkezli bir drone markası olan DJI ise geçtiğimiz aylarda piyasaya sürdüğü ilk aksiyon kamerası Osmo Action ile bu durumu değiştirecek gibi görünüyor. Zira bazı radikal özellikler sunan Osmo Action, GoPro Hero 7 Black’in (her ne kadar şu an GoPro Hero Black 8 çıkmış olsa da Osmo Action tanıtıldığında en üst düzey GoPro kamerası Hero 7 Black idi) birçok özelliğini çok daha uygun bir fiyata sunuyor. Hatta bu yeni aksiyon kamerasının en önemli farkı (bence en güzel yönü) ön yüzünde de ekranın bulunması. 

Aksiyon kamerasında DJI Osmo Action dönemi başladı

Genel özelliklerine baktığımızda 4K 60 fps video kayıt, 12 MP fotoğraf, 145 dereceg örüş açısı, 1300 mAh pil, Wi-Fi/Bluetooth 4.2 gibi seçenekler karşımıza çıkan aksiyon kamerasının ön yüzünde de ekran bulunması gayet iyi bir özellik. Zira bu tarz cihazlarda çekim yaparken kadrajı görmek büyük kolaylık sağlıyor. 

Ön yüzdeki bu ikinci ekranın boyutu 1.14 inç. Ayrıca aksiyon kamerasında RockSteady adı verilen bir titreşim engelleme özelliği yer alıyor ki bu da cihazın GoPro modellerinden eksik kalmamasını sağlıyor. Bu titreşim engelleme özelliği birçok durumda işe yarıyor. 

GoPro benzeri aksiyon kameralarının en büyük sorunu olan harici mikrofon bağlayamama ya da sınırlı kullanım Osmo Action’da bulunmuyor. Özel bir aksesuarla harici mikrofon da bağlayabiliyorsunuz. Ayrıca birçok üreticinin Osmo Action için kılıf ve benzeri aksesuarları ürettiğini de belirteyim. 

Türkiye fiyatı da uygun

DJI Osmo Action’ın fiyatı da benzer özellikler sunan GoPro modellerinden ucuz. Bu yazı hazırlandığı tarihte 2.200 TL civarında fiyatla satılan Osmo Action aksiyon kamerası rakiplerinden ucuz. Örneğin GoPro Hero 7 Black’in Türkiye fiyatı 2600 TL’den başlıyor. GoPro Hero 8’in fiyatı ise 3.300 TL’den başlıyor. Osmo Action her iki modelinde de sunduğu özelliklerin neredeyse tamamını çok daha uygun bir fiyattan sunuyor. Aynı zamanda ülke içinde yapacağınız satın alımlarda Bilkom güvencesi de beraberinde geliyor.

Osmo Action güzel bir aksiyon kamerası. GoPro’nun tahtını sallar mı bilinmez ama önemli bir cihaz haline geleceğini düşünüyorum. Özellikle ikinci ve üçüncü nesil modeller çıktıkça cihaz sektördeki yerini sağlamlaştıracak gibi görünüyor.

Total
101
Shares
Önceki haber

Microsoft’un Huawei İle Ticari Anlaşma Yapmasına İzin Verildi

Sonraki haber

Teleperformance Frost & Sullivan Tarafından Avrupa’da Üçüncü Kez ‘Yılın Şirketi’ Seçildi

İlginizi çekebilir