Alibaba Group’tan Çinli Süpermarket Devi Sun Art’a 3,6 Milyar Dolar Yatırım!

Çin’in en büyük süpermarket zinciri Sun Art’ın %72’si Alibaba Group’un kontrolüne geçiyor.

Çinli e-ticaret devi Alibaba’nın çatı şirketi Alibaba Group, Çin’in önde gelen süpermarket zinciri Sun Art’a 3,6 milyar dolar harcayarak %72’sine sahip olacağını duyurdu.

Koronavirüs salgını ile artan karantina önlemleri kapsamında çevrimiçi yiyecek alışverişine olan ilgi gün geçerek arttı. Kimi ülkelerde karantina önlemleri gevşetilmiş olsa da satın alma alışkanlığı değişen tüketiciler, gıda ihtiyaçlarını e-ticaret sitelerinden gidermeye devam ediyor. Bu gelişmeler neticesinde Alibaba da Çin’in önemli süpermarket zinciri Sun Art’a yatırımda bulunuyor.

Alibaba’nın Sun Art’taki yeni yatırımı, Fransa merkezli Auchan Retail International’dan A-RT Retail Holdings’in %70,94’ünü satın alarak yapacak. A-RT Retail, Sun Art’taki özel sermaye payının yaklaşın %51’ine sahip. Anlaşma tamamlandıktan sonra Alibaba, Sun Art’ı mali tablolarında konsolide edecek. Sun Art icra kurulu başkanı olarak Peter Huang da yeni başkan olarak koltuğa geçecek.

Alibaba’nın Sun Art’a olan ilk yatırımı 2017 yılına dayanıyor. Alibaba Group, 2017 yılında Sun Art’a 2,88 milyar dolar yatırımda bulunarak hisseden %36,16 pay almıştı.

Süreç sonrasında Sun Art’ın Çin’de bulunan 484 fiziksel süpermarketi Alibaba’nın süpermarket girişimleriyle entegre olacak. Ayrıca Ele.me ve Cainiao gibi teslimat uygulamaları ve lojistik işletmeleriyle ortaklığa gidilecek. Müşteriler açısından bu daha hızlı teslimat ve daha geniş seçenekler anlamına gelecek.

Konu hakkında açıklama yapan Alibaba’nın tepe ismi Daniel Zhang, “Covid-19 pandemisi daha fazla tüketicinin alışkanlıklarını dijitale dönüştürürken, Sun Art’a gerçekleştirdiğimiz bu yatırım müşterilerimize daha iyi bir hizmet sağlanmasına ön ayak olacak.” dedi.

Total
0
Shares
Önceki haber

Uyarlanabilir Trafik Işıkları Denemesi İle Yakıt Tüketiminde %20 Tasarruf Hedefleniyor

Sonraki haber

Yeni Soundcore Rave Neo İle Partiyi Yanınızda Taşıyın

İlginizi çekebilir

SIGNANDGO E-Posta İmzalarından Yeni Bir Pazarlama Alanı Yarattı

Bilişim altyapı hizmetlerinden yazılım geliştirme faaliyetlerine kadar uçtan uca çözüm ve ürünler sunan PEAKUP, kurumsal e-posta imza yönetim uygulaması SIGNandGO ile şirketlere pek çok avantajı aynı anda yaşatıyor. SIGNandGO ile tasarlanmış bir imza banner’ı daha profesyonel bir görüntü kazandırıp marka bilinirliğini artırırken; aynı zamanda kampanya, bildiri, reklam, özel gün kutlamaları gibi içeriklerin paylaşılmasına imkân sağlayarak pazarlama faaliyetlerine destek oluyor.
Devamını oku