Alibaba, İlk Yapay Zeka İşlemci Arayüzünü Tanıttı

Alibaba Group’un ilk AI işlemci arayüzü olan Hanguang 800 makine öğrenimine müthiş bir ivme kazandırmayı amaçlıyor.

Alibaba Cloud, geleneksel olarak devam ettirdiği Apsara Bilişim Konferansında, şirketin ilk AI işlemci arayüzü olan Hanguang 800’ü tanıttı. Makine öğrenimi gelişimine önemli bir ivme kazandıracağı söylenen enerji dostu teknoloji, şu an halihazırda Alibaba’nın e-ticaret sitesinde ürün arama ve kişisel önerilerde bulunma özelliklerinin gerçekleşmesini sağlıyor.

Alibaba, yeni çip teknolojisi sayesinde e-ticaret platformları tarafından yüklenen bir milyar ürün resminin kategorilere ayrılması ve kişisel tavsiyelerde gözükmesi için gerekli 1 saatlik sürecin artık 5 dakikaya indiğini ileri sürdü. Şu an için Alibaba’nın bulut sistemini kullanana müşteriler için kullanılabilir olmayan çip teknolojisinin ileride bir tarihte bulut müşterileri için de fayda sağlayacağı açıklandı.

Çip teknolojisinin özellikle Amerika ile yaşanan ticaret savaşları sonrasında Çinli firmalar için Amerikan teknolojilerine olan ihtiyacı azaltabileceği düşünülüyor. Ayrıca Alibaba Cloud markasının Çin dışındaki pazarda da gelişmesine yardımcı olarak Amazon, Microsoft ve Google gibi rakipleri arasına girebileceği öngörülüyor.

Kaynak: TechCrunch

Total
0
Shares
Önceki haber

Boston Dynamics’in Robotları Gerçek Dünyada İş Yapmaya Hazır

Sonraki haber

Boston Dynamics’in Atlas Robotundan Hayranlık Verici Video

İlginizi çekebilir