Alibaba’dan Bulut Servislere 28 Milyar Dolar Yatırım

Çinli e-ticaret devi Alibaba, koronavirüs sebebiyle büyük talep gören bulut servislerine olan yatırımını arttırıyor.

Çin’in Wuhan şehrinde başlayarak tüm dünyayı etkisi altına alan Korona virüs salgını pek çok farklı endüstriyi sarsarak ekonomik krizlerin ortaya çıkmasına sebep oldu. Günlük rutinlerden kritik işlerin yapılışına pek çok alanda alışkanlıklarımızı sil baştan düzenlememize sebep olan korona virüs kimi iş alanlarının da değer kazanmasını tetikledi.

Sosyal mesafe kuralları ve karantina süreciyle birlikte hızlanan dijitalleşme süreci bulut bilişimin konumunu güçlendirdi. Çinli e-ticaret devi Alibaba ise yaşanan talep patlamasına paralel olarak bulut altyapı çalışmalarına 28 milyar dolar yatırım yapmayı hedefliyor.

Şirket yaptığı açıklamada yarı iletken ve işletim sistemi geliştirmeleri için harcanacak olan fonlamanın ayrıca veri merkezi altyapısı oluşturmada da kullanılacağını belirtti.

Çin’deki pek çok beyaz yakalının Şubat ayından bu yana evden çalışmaya başlamasıyla beraber Çin’de özellikle iş yerleri ve okullarda kullanılan sohbet uygulaması DingTalk’a olan rağbetin artışını gözleyen Alibaba’nın bu kararı almasında en büyük etken görülüyor.

DingTalk uygulamasının kullanımı artarken yoğunluk sebebiyle sohbet uygulamasında yaşanan yavaşlamalar ve hizmet aksaklıkların benzeri Çinli sosyal medya platformu Weibo’da da gerçekleşmişti.

Çin’de pazarın yarısı Alibaba Cloud’a emanet

Alibaba Bulut Zeka başkanı Jeff Zhang, COVID-19 salgınının tüm sektörde ekonomi üzerine ek stres getirdiğini ve bu yatırımla birlikte salgın sonrası süreçte daha hızlı bir iyileşme sağlayacaklarına inandıklarını dile getiriyor.

Çinli e-ticaret devinin bulun bölümü, en hızlı büyüyen iş kollarından birisi. Geçtiğimiz yıl son çeyrekte Çin’deki bulut pazarın %46,4’üne hakim olan Alibaba, bu konuda rakipleri Tencent Cloud ve Baidu Cloud’u büyük fark atıyor.

Kaleme alan
Teknotorite
Tüm İçerikleri Göster
Yorum Yap

Kaleme alan Teknotorite