Alışverişte 11.11 Patlaması Geliyor?

Her yerde kampanyalar, her yerde afişler, sanal ve fiziksel mağazalar rengarenk, ışıl ışıl… Reklamlar, indirimler, yeni ürünler… Alışveriş listeleri de hazır. Evet, perakende sektörü için neredeyse yılın en önemli ayı haline gelen kasımın ilk özel indirim günü 11.11 geldi çattı. Diğer adıyla Bekarlar Günü. Özellikle perakendeyi çok hareketlendirmiş durumda. 11.11 indirimleri bu yıl da pek çok sürprizlerle geliyor. Pek çok kategoride 24 saat sürecek olan indirimler, alışveriş severlerin iple çektiği günlerden. Bazı markalar 11 Kasım indirimlerini Black Friday’e kadar sürdürmeyi planlıyor.

Çin’de doğarak dünyaya yayılan 11.11 Bekarlar Günü’nde en çok satılan ürünler genelde elektronik, giyim, kozmetik, mobilya, aksesuar, oyuncak, ev eşyası ve diğer pek çok kategoride yer alıyor. Özellikle sanal pazaryerleri ve sanal mağazalar bugünü bir hayli hareketli geçirecek. 11 Kasım boyunca çeşitli kampanyalar düzenleyip, tüketicilere cazip fırsatlar sunuyorlar. 11 Kasım, tüketicilerin indirim ve fırsat peşinde koştuğu bir dönem. Mağazalar ve e-ticaret siteleri bu dönemde yoğun bir alışveriş trafiği yaşıyor. Bekarlar Günü, hediye alışverişi için de fırsatlar sunuyor. Tüketiciler hem kendilerine hem de sevdiklerine hediye almak için bugünü tercih ediyorlar.

TEKNOLOJİYE ÇOK YARAYACAK

Bekarlar Günü teknolojiye çok yarayacak. Bu özel günde en yeni ve ilginç cihazlar tüketicileri bekliyor. Akıllı telefonlardan dizüstü bilgisayarlara, oyun konsollarından kulaklıklara kadar geniş bir ürün yelpazesinde birkaç gün için indirimler sunulacak. Herkes güzel indirimler bekliyor.

Akıllı telefonlar en gözde kategori olacak gibi duruyor. Dizüstü bilgisayarlar, tabletler, oyun konsolları, oyunlar, kulaklıklar, akıllı saatler, akıllı ev cihazları, drone’lar, sanal gerçeklik gözlükleri, taşınabilir projeksiyonlar, akıllı giyilebilir teknolojiler…

İnternette gezinirken, Trendyol, N11, Hepsiburada, Amazon gibi pazaryerleri, MediaMarkt, Teknosa, İstikbal, Defacto, Vodafone, Beymen, English Home, Watsons gibi her sektör ve markanın web sitesinde 11.11 kampanya ve indirimlerinin lansmanını görmek mümkün. Sanal pazaryerleri ve web siteleri çok renklenmiş durumda. Yeni tasarımlarla tüketiciyi çekmeye çalışıyorlar. Umarız bu kadar emek verdikleri tanıtım ve kampanyaların sonuçlarını alırlar. Ama tüketiciler de aldatmaca değil gerçek indirim bekliyor. Önce fiyatı artırıp sonra normal seviyesine çekmeyi indirim olarak sunmamak gerekiyor.

Böyle dönemler siber dolandırıcılara da davetiye çıkartıyor. Dikkatli olmakta fayda var. Bu özel günde tüketicilerin dikkat etmesi gerekenleri tekrar hatırlatmak gerektiğini düşünüyorum. İndirimlerin gerçekliğini kontrol edin. İndirim yapan markaları ve e-ticaret platformlarını araştırın. İndirimlerin kapsamını ve süresini öğrenin. Firma ve pazaryerlerinin web sitelerine, Google’dan değil kendiniz yazarak girin. Alacağınız ürünlerin yorumlarını okuyun. Ödeme yaparken dikkat edin, her yere kredi kartınızı vermeyin. Kargo ve iade koşullarını dikkatli okuyun. Galeyana gelip ihtiyacınız olmayan şeyleri almamaya çalışın.

BEKARLAR GÜNÜ KENDİNE HEDİYE ALMA GÜNÜ

Bekarlar Günü, Çin’de 1990’lı yıllarda başladı. Bir grup üniversite öğrencisi tarafından Sevgililer Günü’ne karşı ortaya çıkarıldı. Bekarların kendi günlerini kutlayabileceği ve kendi kendilerine hediye alabilecekleri fikrinden yola çıktı. 11.11 olması nedeniyle dört tane yalnız 1’den oluşuyor. 2012 tarihinden itibaren ise dünyada alışveriş ve indirim festivaline dönüştü. Bekarların kendilerine hediye alabileceği vurgulandı. Ama zamanla herkese hediye alınan bir güne dönüştü. Haydi hediye almaya hem kendinize hem sevdiklerinize…

Total
0
Shares
Önceki haber

Vertiv, Delaware, Ohio Tesisinde Müşteri Deneyim Merkezi ve Veri Merkezi Mikro Şebeke Kurulumunu Tanıtıyor

Sonraki haber

İndirimli Alışveriş Döneminde Kargo Şirketlerini ve E-Ticaret Sitelerini Taklit Eden Sahte Sms’lere Dikkat

İlginizi çekebilir