Almanya, Dünyanın İlk Sürücüsüz Trenini Tanıttı

Sürücüsüz tren daha dakik olması ve enerjiden tasarruf sağlamasıyla öne çıkıyor.

Alman demiryolu operatörü Deutsche Bahn ve Siemenes Sanayi Grubu, dün dünyanın ilk sürücüsüz trenini Hamburg şehrinde tanıttı. Planlara göre başlangıç için 4 tren, Hamburg’un kuzey bölgesinde kentsel demiryolu ağına katılacak ve mevcut demiryolu altyapısını kullanarak Aralık ayı itibariyle yolcu taşımaya başlayacak.

Fransa’nın başkenti Paris’te sürücüsüz metro ve havaalanı terminallerinde dolaşan otomatik monoray trenler faaliyet veriyor fakat bu ulaşım araçları kendilerine özel, tek hat üzerinden çalışıyor. Almanya’nın tanıttığı sürücüz tren ise diğer normal trenlerle aynı raylarda görev alacak. 

Siemens ve Deutsche Bahn’ın “dünyada bir ilk” olarak adlandırdığı proje, Hamburg’un ulaşım altyapısını güçlendirmek için raylı sisteme yapılmış 70 milyon dolarlık yatırımın bir parçası. Deutsche Bahn CEO’su Richard Lutz, otomatik trenlerin tek bir kilometre yeni bir ray sistemi kurmadan ya da özel hat oluşturmadan daha güvenilir bir ulaşım imkanı sunduğunu belirtti.

Siemens CEO’su Roland Busch, otomatik trenlerin %30’a kadar daha fazla yolcu taşıyabileceğini, dakikliği önemli ölçüde iyileştirebileceğini ve enerjide %30’luk bir enerji tasarrufu sağlayacağının altını çizdi. 

Yapılan açıklamada trenin kontrol tamamen otomasyon ile gerçekleşeceği ancak yolcuları denetlemek için bir insan sürücünün trende bulunacağı belirtildi. 

Total
0
Shares
Önceki haber

Perakendede Milyarlık Kayıpları Önleyecek Teknolojiler

Sonraki haber

Ödemeler dünyasının geleceğine yön verecek 7 tüketici trendi

İlginizi çekebilir

Rusya İle Ticari Başarının Yolu Dijital Pazarlamadan Geçiyor

Türkiye’ye yılda 9 milyon turist gönderen ve 5.1 milyar dolarlık ürün satın alan Rusya pazarı için yerli şirketler ülkenin kendi sosyal medya mecraları devleri Yandex, VK, OK.ru, Moİ Mir, Rutube başta olmak üzere dijital kanallarda pazarlama çalışmaları yapıyor. Peki, 141 milyon nüfusa sahip ve 17 milyon kilometrekarelik alanıyla dünyanın en büyük coğrafyasına sahip Rusya’da dijital pazarlama çalışmaları nasıl gerçekleştirilmeli? İki ülke arasındaki toplam 21 milyar dolarlık ticaret nasıl büyütülmeli? Dünyanın 126 ülkesinde ınfluencer marketing yapan Digital Exchange’in uzman ekibi, turizm, ihracat ve e-ihracat alanında faaliyet gösteren Türk markalara Rusya için özel tavsiyelerde bulundu: “Rusya’nın yerel internet mecralarını kullanın. Rus sosyal medya ünlülerine kampanyalarınızda yer verin. Bu büyük ülkenin her şehri için ayrı bir strateji üretin.”
Devamını oku

Sensormatic, Perakende Günleri Ziyaretçilerine “Farklı Bir Dünyanın” Kapılarını Aralayacak

Sensormatic, perakendede satış artırmadan kayıp önlemeye, verimlilik artışından pandemi teknolojilerine kadar pek çok yeni çözümüyle, 2-3 Haziran’da Perakende Günleri’nde olacak. ‘Farklı bir dünya görün’ sloganı ile tüm perakendecileri 304-305 nolu standına davet eden Sensormatic, “yalnızca en kötüyü görüyorsanız dünyanıza daha yakından bakın. İyi olan her şeye gözlerinizi açın” diyerek katılımcıları bu yeni perakende dünyasını deneyimlemeye çağırıyor.
Devamını oku

Teknoloji ve İnovasyon Ev Hayatını Kolaylaştırıyor

Ocak ve Mart ayları arasında ev cihazlarındaki veri kullanımı 2019’a göre yüzde 16 artarken, akıllı cihazlar yüzde 30’a varan artışla öne çıkıyor. Eğitim ve çalışmanın da ev hayatına katıldığı bu dönemde yeni nesil teknoloji ürünleri çalışmalarımızı kolaylaştırıyor, vakit kazandırıyor ve ev işlerini pratik hale getiriyor.
Devamını oku