Almanya, Dünyanın İlk Sürücüsüz Trenini Tanıttı

Sürücüsüz tren daha dakik olması ve enerjiden tasarruf sağlamasıyla öne çıkıyor.

Alman demiryolu operatörü Deutsche Bahn ve Siemenes Sanayi Grubu, dün dünyanın ilk sürücüsüz trenini Hamburg şehrinde tanıttı. Planlara göre başlangıç için 4 tren, Hamburg’un kuzey bölgesinde kentsel demiryolu ağına katılacak ve mevcut demiryolu altyapısını kullanarak Aralık ayı itibariyle yolcu taşımaya başlayacak.

Fransa’nın başkenti Paris’te sürücüsüz metro ve havaalanı terminallerinde dolaşan otomatik monoray trenler faaliyet veriyor fakat bu ulaşım araçları kendilerine özel, tek hat üzerinden çalışıyor. Almanya’nın tanıttığı sürücüz tren ise diğer normal trenlerle aynı raylarda görev alacak. 

Siemens ve Deutsche Bahn’ın “dünyada bir ilk” olarak adlandırdığı proje, Hamburg’un ulaşım altyapısını güçlendirmek için raylı sisteme yapılmış 70 milyon dolarlık yatırımın bir parçası. Deutsche Bahn CEO’su Richard Lutz, otomatik trenlerin tek bir kilometre yeni bir ray sistemi kurmadan ya da özel hat oluşturmadan daha güvenilir bir ulaşım imkanı sunduğunu belirtti.

Siemens CEO’su Roland Busch, otomatik trenlerin %30’a kadar daha fazla yolcu taşıyabileceğini, dakikliği önemli ölçüde iyileştirebileceğini ve enerjide %30’luk bir enerji tasarrufu sağlayacağının altını çizdi. 

Yapılan açıklamada trenin kontrol tamamen otomasyon ile gerçekleşeceği ancak yolcuları denetlemek için bir insan sürücünün trende bulunacağı belirtildi. 

Total
0
Shares
Önceki haber

Perakendede Milyarlık Kayıpları Önleyecek Teknolojiler

Sonraki haber

Ödemeler dünyasının geleceğine yön verecek 7 tüketici trendi

İlginizi çekebilir