Almanya Kamyonlara Özel Elektrikli Otoyolu Faaliyete Geçirdi

Diğer araçlara kıyasla daha fazla yakıt tüketen kamyonlar, şehirleri kirletiyor ve iklim değişikliğini tetikleyen faktörler arasına giriyor. Almanya alternatif enerji ile kamyonları destekleyerek bu probleme bir çözüm getirme amacında.

Kamyonları hava kabloları aracılığıyla elektrikle besleyerek yol almalarını sağlayan test amaçlı sistem, geçtiğimiz salı günü Almanya hükümeti tarafından faaliyete geçirildi.

Siemens tarafından geliştirilen sistem, kamyonların tepelerine yerleştirilmiş özel bir ekipman aracılığıyla araca elektrik sağlıyor ve saatte 90 kilometreye kadar hıza ulaşma imkanı veriyor. Hibrit bir sisteme sahip olan kamyonlar elektrikli kabloyla temas ettiği anda dizel yakıtla çalışmayı durdurarak elektrikli motora geçiş yapıyor.

Siemens, eHighway (e-karayolu) adını verdikleri sistemde elektrikli demiryolu verimliliği ile kamyonun yapısını birleştirdiklerini dile getirdi. Sistemin diğer bir faydasıysa CO2 ve azot oksit emisyonunda keskin bir azalma sağlayacak olması.

Almanya hükümeti bu sistemi kullanmak için geliştirdiği kamyonlara 77 milyon Euro para harcamış durumda. Siemens kanadı ise bu kamyona sahip firmaların 100.000 kilometrede 20 Euro kara geçeceğini söylüyor.

Kaynak: CNN.com

Total
1
Shares
Önceki haber

Robotlar İşimizi Elimizden Alacak mı?

Sonraki haber

Uber’in Değerlemesi Halka Arz Sonrasında 82,4 Milyar Dolara Ulaştı

İlginizi çekebilir