Alternatif Et Girişimlerine Örnekler

İklim ve çevre sorunları, et üretiminin ortaya çıkardığı enerji tüketimi ve vejateryen beslenme tarzına ilginin artması alternatif ete ilgiyi yükseltti. Yazımızda dünyada öne çıkan alternatif et girişimlerini bir araya getirdik

“Etsiz et” olarak da bilinen alternatif et, dünyada giderek büyüyen bir endüstriye dönüşüyor. Bu endüstrinin ekonomik yönüne baktığımızda çıkan tablo şöyle: İngiliz bankası Barclays’in kısa süre önce yayımladığı bir rapora göre, alternatif et endüstrisinin önümüzdeki 10 yıl içinde 140 milyar dolarlık bir büyüklüğe erişeceği öngörülüyor. Diğer bir tahmin ise ABD’li yatırım bankası JP Morgan’a ait. JP Morgan ise  daha sınırlı tutuyor ve 15 yıl içinde bu endüstrinin 100 milyar dolara ulaşacağını tahmin ediyor. 

İşin ekonomik çerçevesini çizdikten sonra alternatif et girişimi alanında öne çıkan girişimlere örneklere bakabiliriz:

Beyond Meat

Beyond Meat bugüne kadar kurulmuş en önemli alternatif et girişimi. En önemli olmasına gerekçe olarak diğer alternatif et girişimleri arasında Nasdaq’ta halka açılmasını gösterebiliriz. Mayıs ayında hallka 25 dolarlık fiyatla halka açılan girişim, 4 Ekim’de 145 dolardan kapanış yaptı. Şirketin değeri de  8,8 milyar dolar olarak belirlendi. Beyond Meat’in ürünlerini bitkilerden üretilirken, yatırımcıları arasında Bill Gates, Leonardo DiCaprio ve Biz Stone gibi dikkat çeken isimler yer alıyor. 2009’da Ethan Brown’ın kurduğu Beyond Meat, ürünlerini ABD’de 30 bin noktada satıyor.

Mosa Meat

2013’te Hollanda’da kurulan Mosa Meat, Mark Post ve Peter Verstrate tarafından Maastricht Üniversitesi’nde hayata geçirildi.  Girişimin ürettiği hamburgerin özelliği, dünyanın ilk hayvan kesilmeden üretilen hamburger köftesi olması. Mosa Meat’in köftesi, tam bir hayvanı yetiştirmek ve kesmek yerine, doğrudan inek hücrelerinden üretildi. Girişimin sitesinde yer alan bilgiye göre, bu eti üretmek 250 bin dolara mal oldu ve bu yatırım, Google Kurucu Ortağı Sergey Brin tarafından karşılandı. 

Just

“Etsiz et”e karşılık Just da “yumurtasız yumurta” üretiyor. Çünkü, Just’ın yumurtaları maş fasülyesinden elde ediliyor. Girişim haberleri derleyen Crunchbase’de yayımlanan verilere göre, Just bugüne kadar altı yatırım turunda toplam 220 milyon dolar yatırım almış durumda. Josh Balk ve Josh Tetrick’in 2011’de hayata geçirdiği Just’ın ürünleri, ABD ve Kanada’daki fabrikalarda üretiliyor. 

Total
18
Shares
Önceki haber

Dinamik Veri Koruma Dönemi Başlıyor

Sonraki haber

Apple Çin’in Baskısıyla Bir Uygulamayı App Store’dan Kaldırdı

İlginizi çekebilir