Amazon Alexa Tıbbi Danışmanlık Verecek!

Amazon’un sanal asistanları Alexa ve Echo artık gündelik rutinlerde yardımcı olmakla kalmıyor, sağlık konusunda da kullanıcılarına destek sağlıyor.

İngiltere’de Amazon Echo ve Alexa kullanıcıları tıbbi sorularına doğrudan Ulusal Sağlık Kurumundan cevap alabilecekler.

İngiltere Sağlık ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre Amazon ve Ulusal Sağlık Kurumu arasında sağlanan anlaşma ile kullanıcılar saniyeler içerisinde profesyonellerden erişmek istedikleri bilgilere ulaşacaklar. Bu sayede çeşitli sebeplerden ötürü geleneksel yöntemlerle internetten aradığı veriye erişme güçlüğü çeken insanlara kolaylık sağlanmış olacak.

Kullanıcılar Amazon’un dijital asistanlarına “migren nasıl tedavi edilir?”, “Nezlenin semptomları nelerdir?”, “Su çiçeğinin semptomları nelerdir?” gibi sorular sorabilecekler. Yetkililer bu partnerlikle doktorların yoğunluğunu azalacağına ve basit soruların hızlıca cevaplanacağına inanıyor.

Sivil kuruluşlardan büyük tepki

Ancak bu anlaşmadan tüm bir İngiltere halkının memnun olduğu söylenemez. İngiliz sivil özgürlük grubu Big Brother Watch, insanların kişisel sağlık sorunlarının Amazon’a emanet edilemeyeceğini dile getirdi. BBC’ye açıklamada bulunan grup sözcüsü Silkie Carol, kişisel veri konusunda büyük bir felaketin İngiltere’yi beklediğini dile getirdi.

Amazon ise tüm verilerin kriptolu olarak koruma altına alındığını ve kullanıcıların diledikleri zaman verilerini sistemden silebileceğini söyleyerek eleştirilere cevap vermiş oldu.

Total
7
Shares
Önceki haber

2019’un 6 Siber Güvenlik Trendi

Sonraki haber

Elon Musk’ın Neuralink Girişimi, Beyin İmplant Çalışmalarına Önümüzdeki Yıl Başlıyor

İlginizi çekebilir

Digital Exchange’den Ramazan’da Markalara 6.2 Milyar Dolarlık Pazardan Kazandıracak Stratejiler

Son iki yılını salgının gölgesinde geçiren ve bayramları da beraber kutlayamayan İslam alemi, 2022’de normale dönüşün ilk Ramazan’ının heyecanını yaşıyor. Ertelenen ev ziyaretlerinin ve toplu iftarların başlamasıyla paralel e-ticarette de hızlı bir artış kaydedildi. Araştırmalara göre Ortadoğu ve Kuzey Afrika için e-ticarette 6.2 milyar dolarlık Ramazan hareketi yaşanacak. E-ticaret şirketlerine A’dan Z’ye pazarlama hizmeti veren Digital Exchange’in CEO’su Emrah Pamuk, “Ramazan’da yapılacak gıda alışverişinde yüzde 40’a varan uygun fiyat nedeniyle e-ticaret tercih ediliyor. 250 bini aşan Türk e-ticaret sitelerinde de ancak müşteriye doğru şekilde ulaşabilen şirketler pazarda görünürlüğünü arttıracak” dedi.
Devamını oku

Siber Güvenliksiz Dijitalleşme Yatırı Kurumların Bütçesine Zarar Veriyor

Dünyanın 50 ülkesinde 18 bin çalışanıyla 40.000 kurumsal müşteriye dijital dönüşüm hizmeti sunan Micro Focus, kurumları dijitalleşme ve siber güvenlik konusunda uyarıyor. Micro Türkiye ve Yunanistan Genel Müdürü Deniz Kırca, tehditlerin dijital olduğu yerde güvenliğin de dijital olması gerektiğini belirterek, şirketlerden sadece 3’te 1’inin yapay zeka ve otomasyon yatırımının yanında siber güvenliği de düşündüğünü söyledi. Kırca, siber güvenlik yatırımını gerçekleştirmeden yapay zeka ve otomasyon sistemine geçmenin şirketleri saldırıya daha açık hale getirdiğinin de altını çizdi. Banttan indirilemeyen bir otomobil için üreticilerin 10.000 Euro zarar ettiğini vurgulayan Kırca “Siber güvenliksiz yapay zeka ve otomasyon yatırımları bilançoya zarar olarak yazılıyor. Bu üç yatırımı birbirinden ayırmadan yapmak en iyi çözüm” dedi.
Devamını oku