Amazon Alexa Tıbbi Danışmanlık Verecek!

Amazon’un sanal asistanları Alexa ve Echo artık gündelik rutinlerde yardımcı olmakla kalmıyor, sağlık konusunda da kullanıcılarına destek sağlıyor.

İngiltere’de Amazon Echo ve Alexa kullanıcıları tıbbi sorularına doğrudan Ulusal Sağlık Kurumundan cevap alabilecekler.

İngiltere Sağlık ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre Amazon ve Ulusal Sağlık Kurumu arasında sağlanan anlaşma ile kullanıcılar saniyeler içerisinde profesyonellerden erişmek istedikleri bilgilere ulaşacaklar. Bu sayede çeşitli sebeplerden ötürü geleneksel yöntemlerle internetten aradığı veriye erişme güçlüğü çeken insanlara kolaylık sağlanmış olacak.

Kullanıcılar Amazon’un dijital asistanlarına “migren nasıl tedavi edilir?”, “Nezlenin semptomları nelerdir?”, “Su çiçeğinin semptomları nelerdir?” gibi sorular sorabilecekler. Yetkililer bu partnerlikle doktorların yoğunluğunu azalacağına ve basit soruların hızlıca cevaplanacağına inanıyor.

Sivil kuruluşlardan büyük tepki

Ancak bu anlaşmadan tüm bir İngiltere halkının memnun olduğu söylenemez. İngiliz sivil özgürlük grubu Big Brother Watch, insanların kişisel sağlık sorunlarının Amazon’a emanet edilemeyeceğini dile getirdi. BBC’ye açıklamada bulunan grup sözcüsü Silkie Carol, kişisel veri konusunda büyük bir felaketin İngiltere’yi beklediğini dile getirdi.

Amazon ise tüm verilerin kriptolu olarak koruma altına alındığını ve kullanıcıların diledikleri zaman verilerini sistemden silebileceğini söyleyerek eleştirilere cevap vermiş oldu.

Total
7
Shares
Önceki haber

2019’un 6 Siber Güvenlik Trendi

Sonraki haber

Elon Musk’ın Neuralink Girişimi, Beyin İmplant Çalışmalarına Önümüzdeki Yıl Başlıyor

İlginizi çekebilir