Amazon DeepFake Karşıtı Mücadelede Facebook ve Microsoft’a Katıldı

İnsanların yüzlerini kopyalayarak farklı görüntüler üzerinde kullanmaya yarayan Deepfake isimli yazılıma karşı verilen savaşa Amazon da dahil oluyor.

Bu yıl içerisinde ortaya çıkan ve insanların yüzlerini farklı içeriklerde kullanmaya yarayan Deepfake, kişilerin rızaları dışında oluşturulan sahte videolar ve dolandırıcılık vakalarıyla dikkat çekiyor. Bu yüzden büyük firmalar oluşturulan sahte içeriklere karşı ortak bir mücadeleye başladı. 

Deepfake yapay zekanın yardımıyla bir yüzü kopyalayarak farklı fotoğraflar ya da videolar üzerinde kullandırıyor. Bu özellik eğlenceli ve faydalı gözükse de iftiralar ve şantaj içerikli materyaller elde etmek için de kullanılabiliyor. Bu içeriklerin tespiti ve durdurulması için Facebook ve Microsoft gibi büyük isimler “DeepFake Detection Challenge” (DFDC) isimli bir mücadele başlattı. Amazon kendi sitesinde yaptığı açıklama ile bu mücadeleye dahil olduğunu duyurdu. 

Amazon DFDC’ye destek olmak amacıyla iki yıl içerisinde 1 milyon dolar maddi destek sağlayacağını, ayrıca sahte içeriklerin tespiti için teknik destek sağlayacağını duyurdu. Amazon Makina Öğrenme Labaratuvarları da araştırmacıların yardımına hazır olacak. 

Eylül ayında başlayan DFDC hareketinin amacı internet üzerindeki sahte içerikleri inceleyerek, manipüle edilmiş içeriklerin yapısını analiz etmek. Bu sayede sahte içeriği gerçeğinden ayırmanın mümkün olması sağlanacak. MIT, Oxford Üniversitesi ve Cornell Tech gibi akademik kurumların da bulunduğu mücadele için şimdiden 10 milyon dolarlık bir bütçe ayırıldı ve sahte içeriğin tespitini sağlaması amacıyla 5 binden fazla sahte video incelendi.  

Aralık ayında gerçekleştirilecek bir konferans ile DFDC’nin ilk bulgularını paylaşacağı söyleniyor. 

Total
151
Shares
Önceki haber

Instagram Filtrelerine Yasaklar Geliyor

Sonraki haber

2019 Yılında Finansal Teknolojiler ve Bankacılık

İlginizi çekebilir

Covid-19 İle Kritik Sektörlerin Siber Güvenliğini Hatırladık

Covid-19 salgını birçok ilki ve yeniliği hayatımıza sokarken, en çok konuştuğumuz konuların başında da siber güvenlik geldi. Türkiye, 2020’de 100 bini aşkın siber saldırı ile dünyanın en çok atak alan ülkesi oldu. Enerjiden telekomünikasyona, savunmadan sağlık teknolojilerine kadar pek çok alanda 6 milyon çalışan, işlerine evlerinden devam ederken, siber saldırılarda ise yüz milyonlarca TL’lik kayıp yaşandı. Teknoser Genel Müdürü Ozan İnan, Covid-19 salgını ile beraber kritik sektörlerdeki bilişim altyapısının öneminin ortaya çıktığını söyledi İnan, 2021’in siber saldırıların artacağı bir yıl olmasının beklediğini belirterek, çözümün siber güvenliğe verilen önemin artmasıyla geleceğini ifade etti.
Devamını oku