Amazon, Depolarında Sosyal Mesafeyi Yapay Zeka ile Kontrol Ediyor

Amazon’un mesafe yardımcısı olarak tanıttığı yapay zeka destekli kamera sistemi depolarda COVID-19 salgınını yayılımını engelleyecek.

E-ticaret devi Amazon depolarında Covid-19 yayılmasını önlemek amacıyla “Mesafe Yardımcısı” isimli yapay zeka destekli kamera sistemini devreye soktu. Gelişmiş sensörlere sahip kamera, makine öğrenimi sayesinde çalışanlar ve çevre ile arasındaki mesafeyi algılayabiliyor.

50 inçlik bir monitör aracılığıyla çalışanların hareketlerini takip eden sistem, çalışanlar arasında sosyal mesafe sınırını gerçek zamanlı olarak göstererek güvenli alanda çalışmalarını sağlıyor. Şu anda Amazon’un en önemli depolarında faaliyete geçen sistemin gelecek haftalarda daha fazla birimde kullanılacağı bildirildi.

Amazon’un koronavirüsle mücadelesi

Mesafe Yardımcısı isimli sistem e-ticaret devinin koronavirüs karşısında ortaya koyduğu son defans sistemlerinden birisi. Depolardaki çalışma ortamının salgından korumaya yönelik olmaması ve Amazon’un açıklama yapmamasına rağmen basına yansıyan rakamlara göre Amazon’un depolarında çalışan 8 kişinin hayatını kaybetmesi nedeniyle firma uzun süredir eleştiri oklarına maruz kalıyordu.

Kaleme alan
Teknotorite
Tüm İçerikleri Göster
Yorum Yap

Kaleme alan Teknotorite