Amazon, Görme Engellilere Fayda Sağlayacak Ürün Tanıma Özelliğini Duyurdu

Amazon, görme engelli veya görme yetisi düşük insanlara fayda sağlayacak ürün tanıma sistemine sahip Echo Show özeliğine dair bilgileri paylaştı.
Amazon’s Echo Show.

Amazon, görme engelliler ve görme yetisi düşük olan kullanıcılarına büyük fayda sağlayacak olan özelliğini tanıttı. Amazon Echo bilgisayar görüsü ve makine öğrenimi özelliklerine sahip bir kamerayla donatılmış. Böylece kameraya gösterilen ürünleri tanıyabiliyor.

Amazon Echo, Alexa destekli bir akıllı hoparlör. Evlerin mutfağında görev alan Amazon Echo aşçılara zaman ayarlama, tarif videosu bulma, müzik veya TV izleme keyfi vadediyor. Görme engelliler içinse Echo’nun önemli bir görevi var; kullanıcıların ellerinde tuttukları ürünün ne olduğunu belirleme.

Bu özelliği aktif etmek için kullanıcıların cihaza “Alexa, ne tutuyorum?” ya da “Alexa, elimde ne var” demesi yeterli oluyor. Kameraya gösterilen ürün sistem tarafından tanınarak kullanıcıya yönlendirmede bulunuyor.

Amazon tarafından yapılan açıklamaya göre özellik, Amazon’da görev alan görme engelli çalışanlar ortaklığında geliştirilmiş.

Akıllı sesli asistanlar, engelli bireyler için hayatı kolaylaştırıyor. Bu asistanlarla evlerin ısısını ayarlama, aydınlatmayı kontrol etme ve kapıları kilitleme mümkün hale geliyor. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre dünyada 1,3 milyar insan görme problemleri yaşıyor.

Ancak Amazon’un Echo cihazı küresel pazarda yer eden bir ürün değil. Sınırlı ülkelerde faaliyet gösteren cihazın Echo Show özelliği ise şu an sadece Amerika’da çalışıyor.

Kaynak: TechCrunch

Total
7
Shares
Önceki haber

Kentsel Tesis Yönetimine Teknoloji Dopingi!

Sonraki haber

25 milyar Dolarla En Yüksek Halka Açılmaya İmza Atan Alibaba ile İlgili Notlar

İlginizi çekebilir

Bilişim 500’de Büyük Sıçrama: Teleperformance İlk 50’DE

Teleperformance Türkiye, Bilişim 500 listesinde bu yıl 24 basamak sıçrayarak ilk 50 içine girmeyi başardı. Son 2 yıldır agresif büyümesiyle dikkat çeken şirket, 2019’un sonunda ulaştığı 235,3 milyon TL ciroyla Bilişim 500’ün en büyük 50’nci şirketi oldu. 2019’da bir önceki yıla göre yüzde 57 oranında büyüyen Teleperformance Türkiye, Bilişim 500 listesinin çok uluslu şirketlerinin sıralandığı ‘Hizmet’ kategorisinde de 4’üncü büyük şirket olarak yer aldı. Teleperformance Türkiye, 71,7 milyon TL’lik ihracatıyla ise Türkiye’nin en büyük 3’üncü bilişim sektörü hizmet ihracatçısı oldu.
Devamını oku