Amazon Hissedarları Yüz Tanıma Teknolojisinin Devletlere Satılmasını İstemiyor

Hissedarlar mayıs ayında gerçekleştirilecek oylama ile bizzat Amazon tarafından önerilen, yüz tanıma teknolojisinin devletlere satılmasını engelleme amacında.

Bu ay başında yapay zekâ araştırmacıları ve endüstrinin önde gelen grupları Amazon’a gönderdikleri açık bir mektupla, Rekognition olarak bilinen yüz tanıma teknolojisinin güvenlik güçlerine satılmasını durdurmaya çağırmıştı. Yapılan araştırmalara göre Rekognition isimli teknoloi siyah tenli ve kadın bireylerde yüksek hata oranlarıyla çalışıyor. Yüz tanıma teknolojisinin devlet kurumlarına satılmasının yasaklanması yanı sıra hissedarlar, üçüncü bir tarafın Rekognition’ın mahremiyet ve insan haklarını nasıl etkilediğini inceleme altına almasını istiyor.

22 Mayıs tarihinde gerçekleşecek oylama öncesinde yayınlanan bildiri, oylamaya neden gidildiğini netleştirir nitelikte:

“Hissedarlar, bağımsız olarak elde edilen delillerden yola çıkaran yaptığı değerlendirmeden sonra teknolojinin medeni ve insan haklarının fiili veya potansiyel ihlallerine neden olmadığına veya katkıda bulunmadığı sonucuna varmadıkça, yönetim kurulunun yüz tanıma teknolojisinin satışlarını devlet kurumlarına yasaklamasını talep eder.”

Amazon’un yönetim kurulu öneriye karşı çıkıyor ve Rekognition’ın piyasaya sürülmesinden bu yana geçen 2 yıllık süreçte, ürünün hakları ihlal ettiği veya baskıcı hükümetlere satıldığından şikâyet edilmediğini söylüyor.

Geçtiğimiz yıl Microsoft Başkanı ve Baş Hukuk Sorumlusu Brad Smith, mahremiyet ve insan hakları kaygılarını gidermek için yüz tanıma teknolojisi konusunda yasal düzenlemeye gidilmesini talep etmişti.

Kaynak: https://gizmodo.com

Total
4
Shares
Önceki haber

Microsoft E-postalarınız Tehlikede Olabilir

Sonraki haber

Dünyanın İlk Robot İşçilerden Oluşan Plaka Fabrikası Açıldı

İlginizi çekebilir