Amazon, İklim Değişikliği ile Mücadele için 100.000 Elektrikli Kamyon Siparişi Verdi

E-ticaret devinin hedefi 2040 ylında tamamen karbon emisyonsuz bir teslimat zinciri oluşturmak.

İklim değişikliğinin ne kadar ciddi boyutlara ulaştığını her geçen yıl artan sıcaklıklar ve yaşanan kuraklıklardan anlayabiliyoruz. Hem devletler hem de özel şirketler bu konuda devrimsel adımlar atarak hızla çevre dostu uygulamaları benimseme yoluna gidiyor.

E-ticaret devi Amazon, bu yılın başında 700 milyon yatırımda bulunduğu elektrikli kamyon üreticisi Rivian’dan 100.00 adet elektrikli kamyon siparişimde bulundu. Amazon’un hedefi 2040 yılına gelindiğinde sıfır karbon emisyonuna sahip bir teslimat zinciri oluşturmuş olmak. Sipariş edilen araçlar 2021 yılı itibariyle yollara düşecek. Ortalam 650 kilometre mesafe kat edebilme gücüne sahip olan elektrikli kamyonların üretim maliyeti 69.000 dolar ila 72.500 dolar arasında değişiyor.

Amazon’un sipariş verdiği kamyonlar, Rivian’ın halihazırda geliştirmiş olduğu araçlardan farklı olarak daha fazla yük taşıyabilmesi için geliştirilmiş olacak.

Elektrikli kamyon üreticisi Rivian bu sene Nisan ayında Ford’dan 500 milyon dolar yatırım almış, geçtiğimiz hafta ise Cox Automotive markasından 350 milyon dolarlık destek almıştı.

Kaynak: ArsTechnica

Total
0
Shares
Önceki haber

Huawei,Yeni Amiral Gemisi Mate 30 Pro’yu Tanıttı!

Sonraki haber

Facebook ve Google Akıllı Televizyonları da Takip Ediyor

İlginizi çekebilir