Amazon İşçi Çıkarmada Yapay Zeka Kullanıyor

Yapay zekanın patron olduğu bir gelecekte, çalışanların üretkenliği analitik verilerle ortaya konulacağa benziyor.

Saygın teknoloji haber portalı The Verge yaptığı haberde, Amazon’un çalışanlarını yapay zeka ile takibe aldığı ve istenilen üretim kapasitesine ulaşamayan yüzlerce çalışanını bu teknolojiyle tespit ederek işten çıkardığını gündeme getirdi.

The Verge’e göre yapay zeka, her bir çalışanın üretkenliğini ayrı ayrı ele alıyor ve elde ettiği verilerle, yöneticiye haber vermeksizin, çalışana doğrudan otomatik uyarı veya iş feshi bildirisi gönderiliyor. Amazon avukatının imzasının da yer aldığı belgede sistemin ne kadar detaylı bir yapıya sahip olduğu açıklanıyor. İnternet devinin şu an halen bu sistemi kullanıp kullanmadığı ise belirsiz.

Makine Patronlar

Haberin gündeme gelmesiyle birlikte Amazon sözcüsü Ashley Robinson konuya ilişkin bir açıklamada bulundu:

“Pek çok şirkette olduğu gibi çalışanlardan beklentileri olan bir firmayız. Amazon kariyerlerine devam etmeleri adına performans olarak beklentinin altında kalan çalışanlarımıza koçlar atayarak kendilerini geliştirmeleri ve başarılı olmaları konusunda destekliyoruz. Hiçbir çalışanımızı gerek duyduğu destek ve eğitimi almadan işten çıkarmıyoruz. Büyümeye devam eden bir şirket olarak çalışanlarımız için uzun süren kariyer yolculukları oluşturmak görevimizdir.”

Geçtiğimiz on yıllık süreçte Amazon’un pek çok noktada otomasyona geçiş yaptığı biliniyor. Örneğin depo robotları pek çok insanın işini elinden alırken, kimi zaman yeni iş imkanlarının da doğmasına sebep oluyor. Ancak iş istihdamında gücü veri ile çalışan yapay zekaya bırakan otomatik takip ve kovma sistemi şimdiden çok fazla tepki çekmiş durumda.

Kaynak: https://www.theverge.com

Total
0
Shares
Önceki haber

Bir Hacker 1 Milyara Yakın Kullanıcı Bilgisini Satışa Çıkardı

Sonraki haber

Samsung’un SmartThing Uygulamasına Ait Kaynak Kodları Açığa Çıktı

İlginizi çekebilir