Amazon, Otonom Sürüş Girişim Firması Zoox’u Satın Alıyor

2014 yılında yola çıkan Zoox kendi yazılımı ile otonum araç ve taksi servisi oluşturmayı planlıyor.

E-ticaret devi Amazon geçtiğimiz Cuma yaptığı açıklama ile otonom sürüş teknolojileri üzerine çalışan Zoox’u satın alacağını duyurdu. Saygın haber kaynağı Financial Times’a göre satın alma 1,2 milyar dolara gerçekleşecek.

Yapılan duyuruya göre Zoox satın almanın ardından kaldığı yerden işine devam edecek ve yönetici kadro değişmeyecek. Otonom sürüş teknolojilerinde pahalı bir strateji oluşturan firma sadece kendi otonom yazılımını geliştirmekle kalmıyor aynı zamanda kendi araçları ve araç çağırma servisini de geliştirmeyi hedefliyor. 2018 yılında yapılan bir açıklamada firma taksi servisini 2020 yılında yayına almayı planladığını açıklamıştı.

Ancak koronavirüs pandemisinin etkisi altında kalan firmalardan olan Zoox, geçtiğimiz Nisan ayında 100’den fazla çalışanını işten çıkarmak zorunda kalmış ve pandemi biter bitmez tüm çalışanlarını geri çağıracaklarını açıklamıştı.

Total
48
Shares
Önceki haber

Microsoft Tüm Perakende Mağazalarını Kalıcı Olarak Kapatıyor

Sonraki haber

Yüksek Güç ile Kolay Taşınabilirlik, Renk Seçenekleri ve Şık Tasarımıyla Anker PowerCore III Sense‘te Buluştu

İlginizi çekebilir

Yazılım Testinde Uluslararası Rekabetin Anahtarı Sertifikalar

Yılda bir kez gerçekleştirilen ISTQBⓇ Sertifikasyon Sınavları bilişim uzmanları tarafından büyük ilgi görüyor. Bugüne kadar Türkiye’de 3 bine yakın kişi uzmanlığını bu sertifikalarla belgeledi. Yazılım Test ve Kalite Derneği Başkanı Koray Yitmen, ISTQBⓇ sertifikalarını uluslararası rekabetin anahtarı olarak nitelendiriyor. Yitmen, dijitalleşmenin hız kazandığı yeni normalde daha çok uzmanın bu sertifikalarla sektörde büyük fark yaratacağına inandığını söylüyor.
Devamını oku

21. Yüzyılın Teknoloji Devrimini Metal Yakalılar Yapacak

Covid-19 dijitalleşmenin fitilini ateşledi. 10 yılda yaşanacak teknolojik gelişmeler 1 yıla sığarken artık ofis işlerini yapan beyaz yakalı ve üretim ile hizmet sektöründeki mavi yakalıların yanında 3D yazıcılar, yapay zekaya sahip otomobiller ve robot üretimiyle ‘Metal Yakalı’ kesim de geldi. Teknoloji uzmanlarına göre 10 yıl içinde üretimin büyük bölümünü 3D yazıcılar yapacak, geleceğin en önemli mesleklerinden birini 3D üretim mühendisliği oluşturacak. Baş döndürdüğü kadar gerekli de olan bu teknolojik değişimde Türkiye ise 3D yazıcı sektörünün yerli lideri Zaxe ile hem öncü hem de değişimin merkezi olacak.
Devamını oku