Amazon Sahte Yorumları Tespit Etmek İçin Yapay Zekâ Kullanıyor

Amazon, ürünlere gelen sahte yorumları tespit etmek ve gerçek yorumları ön plana çıkartmak için yapay zekâ kullanıyor.

Kullanıcılar bir ürüne yorum yaptığı zaman, yorum öncelikle yapay zekâ tarafından inceleniyor. Yapay zekâ belirli kriterlere göre yorumun gerçek olup olmadığını tespit ediyor. Yorumların çoğunluğu doğrulamadan hemen geçip, anında yayınlanırken, bir kısmı ise incelemeye alınıyor.

Amazon yaptığı açıklamada, yorumun sahte olduğundan emin olursa, yorumu engellemek veya kaldırmak için hızla harekete geçtiğini ve gerektiğinde müşterinin inceleme izinlerini iptal etmek, kötü kullanıcı hesaplarını engellemek ve hatta ilgili taraflara karşı dava açmak da dahil olmak üzere başka önlemler de alacağını söyledi.

Amazon kullandığı makine öğrenme modellerinin, satıcının reklam verip vermediğine, kullanıcıların bir yorumu raporlamasına, riskli davranış kalıplarına, yorum geçmişleri ve daha fazlası dahil olmak üzere özel verileri analiz ettiğini söylüyor.

Amazon’un Sahteciliği Kötüye Kullanma ve Önleme ekibinde kıdemli veri bilimi yöneticisi olan Josh Meek, gerçek ve sahte bir inceleme arasındaki farkı, Amazon dışından birinin fark etmesinin her zaman kolay olmadığını söylüyor.

Josh Meek : “Örneğin bir satıcı reklam vermiş veya harika bir ürünü doğru fiyattan satıyor olabilir. Bunlar ürüne hızlı yorumların gelmesine neden olur. Ya da kötü gramer yüzünden, bir müşteri bu yorumun sahte olduğunu düşünebilir” diye ekliyor.

Amazon ayrıca bir incelemenin şüpheli olması ve ek kanıta ihtiyaç duyulması halinde uzman müfettişleri devreye sokuyor. Amazon, 2022 yılında dünya çapındaki mağazalarında 200 milyondan fazla şüpheli sahte incelemeyi engelledi.

Total
0
Shares
Önceki haber

Eşarj, Aynı Anda 20 Araca Hizmet Veren Şarj İstasyonunu Ankara’da Açtı

Sonraki haber

TurkNet CEO’su Cem Çelebiler: “2024’e 1 Milyon Abonemiz ile Giriş Yapmayı Hedefliyoruz” 

İlginizi çekebilir