Amazon Web Services Kuantum Hesaplama Servisi Braket’i Duyurdu

IBM, Microsoft ve Google gibi şirketlerin kuantum hesaplama çalışmalarına Amazon Web Services’de katıldı. AWS, kuantum hesaplama servisi Braket’i duyurdu.

Amazon Web Services (AWS) kuantum hesaplama hizmeti Braket’in önizleme sürümünün devreye girdiğini duyurdu. Amazon Braket D-Wave, IonQ ve Rigetti ile birlikte çalışarak, bu sistemlere bulut üzerinden erişimin mümkün olduğu söyleniyor. Ayrıca AWS Kuantum Hesaplama Merkezi ve AWS Kuantum Çözümleri Laboratuvarı da Amazon tarafından hizmete sokulacak.

Amazon’un sunduğu hizmet, normal şartlarda pahalı kuantum ekipmanlara ulaşamayacak olan araştırmacıların, simülasyon kuantum bilgisayarlara erişmesini sağlıyor. Bu sayede AWS kendi kuantum bilgisayarını yapmak gibi masraflı ve zor bir işleme de girmemiş oluyor.

Beraber çalıştıkları Rigetti Computing’in kurucusu ve CEO’su olan Chad Rigetti “AWS ile birlikte yaptığımız çalışmalar sayesinde hem sistemlerimizi çok daha büyük bir pazara sunma imkanına sahip oluyor hem de bu endüstrinin büyümesine destek oluyoruz.” açıklamasını yaptı.

AWS yöneticilerinden biri olan Charlie Bell “Kuantum hesaplamanın öncelikle bulut tabanlı bir teknoloji olduğunu ve bulut teknolojisinin kullanıcılar tarafından donanıma ulaşmak için ilk seçenek olacağını düşünüyoruz.” açıklamasını yapıyor. “Amazon Braket hizmetimiz ve Amazon Kuantum Çözümleri Laboratuvarı ile müşterilerimizin kuantum bilgisayarlar üzerinde tecrübe kazanması ve AWS’nin uzmanları ile birlikte çalışmasını daha kolay hale getiriyoruz. AWS Kuantum Hesaplama Merkezi ve akademik ortaklıklar sayesinde bilimsel ve endüstriyel topluluklarda kuantum hesaplama teknolojisinin gelişmesi için yapılan çalışmalara katılacağız.”

Total
182
Shares
Önceki haber

Virgin Galactic Uzay Araçlarını Kıtalar Arası Ulaşım İçin Kullanmak İstiyor

Sonraki haber

Xiaomi Üçüncü Çeyrek Raporunu Açıkladı

İlginizi çekebilir