Amazon Yörüngeye 3.236 Uydu Yerleştirecek

Amazon daha hızlı ve düşük gecikme süreli veri ağı için yörüngeye 3.236 uydu yerleştirerek on milyonlarca insana servis hizmeti sağlamayı planlıyor.

Amazon, Kuiper Projesi’ni duyurdu. Yapılan resmi açıklamaya göre henüz emekleme aşamasında olan projenin amacı dünya genelinde iyi servis hizmeti alamayan toplumlara yüksek hızda ve düşük gecikme hızına sahip ağ bağlantısı hizmeti sağlamak. Uzun vadede projenin temel internet bağlantısına sahip olmayan on milyonlarca insana bağlantı erişimi sağlaması bekleniyor.

Projenin başlaması için gerekli tüm hazırlıklar tamamlanmış olmasına rağmen Amazon’un hem Amerikan Federal İletişim Komisyonu hem de servis hizmetini sağlamayı planladığı diğer ülkelerden onay alması gerekiyor.

Amazon uyduların dünya yörüngesinde 56 derece kuzeyden 56 derece güneye konumlandırılmasıyla dünya nüfusunun %95’ine erişeceğini öngörüyor. Mevcut uydu ağı servis hizmetlerinden farklı olarak Amazon’un uyduları düşük yörüngeden hizmet vererek neredeyse bir fiber altyapı kadar hızlı veri alışverişi sunmanın peşinde.

Projenin ne zaman olgunlaşacağı şu an için muamma olmakla birlikte Amazon bu konuda yalnız değil. Kasım 2016 yılında SpaceX’in uydu ağı başvurusu 2 ay önce onay aldı. Firmanın 11.943 uydu ile 2020 yılında internet servisi hizmetine başlaması planlanıyor. Öte yandan OneWeb ve Facebook gibi firmalar da kendi uydu ağı servis hizmeti için kolları sıvamış durumda.

Kaynak: https://arstechnica.com

Total
12
Shares
Önceki haber

StartersHub, Türk Girişimcilere İlham Oldu

Sonraki haber

Nintendo En İyi Oyunlarını Sanal Gerçekliğe Uyarlıyor

İlginizi çekebilir

Actera Teknoloji İhracatçısı Litum’a Yatırım Yaptı

Türkiye odaklı en büyük özel sermaye şirketi Actera, Türk teknoloji ihracatçısı Litum’a yatırım yaptı. Türkiye’de geliştirdiği gerçek zamanlı lokasyon sistemleri (RTLS), nesnelerin interneti (IoT) ve Endüstri 4.0 teknolojileriyle alanında önde gelen şirketlerden biri olmayı başaran Litum, global Fortune 500 şirketlerinin pek çoğunun en önemli teknoloji sağlayıcısı konumunda. Litum, Actera’dan aldığı yatırımla hızlı büyümesini sürdürerek dünyanın lider RTLS şirketi olma hedefini gerçekleştirecek.
Devamını oku

Teleperformance Türkiye’de Yerel Operasyonlar Kartal Tıknaz’a Emanet

Çağrı merkezleri ve satış sonrası hizmetlerde 22 yıllık deneyime sahip olan sektörün önemli yöneticilerinden Kartal Tıknaz, Teleperformance Türkiye’nin yeni yerel operasyonlardan sorumlu genel müdür yardımcısı (COO-Domestic) oldu. 2021 yılının hemen başında gerçekleşen bu önemli transferle Teleperformance Türkiye, 2021’e liderlik anlamında da iddialı bir giriş yaptı.
Devamını oku