Amazon’un Başı Sahte İncelemelerle Dertte!

E-ticaret devi şüpheli görünen 20 bin kullanıcı incelemesini sildi.

Saygın basın kaynağı Financial Times tarafından başlatılan araştırma sonrasında Amazon, İngiltere sitesinde 20 bin şüpheli ürün incelemesini yayından kaldırdı. Araştırmaya göre firmalar ücretsiz ürün karşılığında kullanıcılardan 5 yıldızlı yorum bırakmalarını talep ediyordu.

Amazon İngiltere’nin önde gelen yorumcularından Justin Fryer, Financial Times’ın yaptığı araştırmaya göre sadece Ağustos ayında her dört saatte bir, 5 yıldı dereceli bir ürün incelemesi yapmış. Bu incelemelerin çoğu Çinli şirketlerden alınan ürünler olurken, Fryer daha sonra bu ürünleri eBay’de yeniden satışa çıkarmış.

Diğer haber kaynağı The Verge, bu tarz sahtekarlıkların sosyal medya ağları ve anlık mesajlaşma uygulamaları aracılığıyla gerçekleştiğini manşete taşıdı. Firmalar, ünlü yorumculara istedikleri ürünü gönderiyor. Yorumcu 5 yıldız bıraktıktan sonra kendisine geri ödeme yapılıyor, hatta kimi durumlarda ekstra ödemede bulunuluyor.

Amazon’un ürün incelemeleri konusunda belirli politikalara sahip. Başkası adına yorumda bulunmak ya da ücretsiz veya indirimli ürünler karşılığında yorum bırakmak yasak. Ancak Amazon İngiltere’nin en gözde 10 eleştirmeninden 9’u şüpheli faaliyetlerde bulunarak bu kuralları çiğnemiş gözüküyor. Kaldırılan 20 bin yorum, 10 gözde eleştirmenin 7’si tarafından yazılmış olduğunu da belirtelim.

Yasal işlem uygulanabilir!

E-ticaret devi gelen şikayetler üzerine harekete geçerken, zan altındaki Justin Fryer, 5 yıldızlı sahte yorumlara ilişkin olarak herhangi bir ücret almadığını, eBay’de sattığı ürünlerin ise ekstralar olduğunu belirtiyor.

Amazon kanadı ise yaptığı açıklamada her hafta 10 milyon incelemenin analizden geçerek yayınlandığını ve Amazon müşterilerinin, okudukları yorumların gerçek ve alakalı olduğunu bilerek güvenle alışveriş yapmaları için çalıştıklarını belirtti. İnceleme yorumlarına ilişkin olarak net kurallara sahip olduğunu belirten şirket, bu politikalara karşı gelenleri sistemden uzaklaştırma ve haklarında yasal işlem uygulanmasının gündemde olduğu belirtildi.

Kaleme alan
Teknotorite
Tüm İçerikleri Göster
Yorum Yap

Kaleme alan Teknotorite