Amazon’un Hızlı Teslimat Yapan Rakiplerini Gizlediği Ortaya Çıktı

Konunun açığa çıkmasıyla birlikte Amazon bir hata olduğu ve düzeltme yapacağını bildirdi.

Korona virüs salgını sonrasında tüketicilerin e-ticaret platformlarına olan rağbetine paralel olarak Amazon bazı teslimatların gecikebileceğini bildirmiş, öncelikli olmayan ürünlerin teslimatının 1 ayı bulabileceğini duyurmuştu.

Fakat Recode isimli haber portalının yaptığı araştırmaya göre bilgisayar bağlantı kabloları ve müzik enstrümanları gibi Amazon tarafından öncelikli olmayan sınıfına giren kimi ürünlerin teslimatı Amazon’da faaliyet gösteren diğer satıcılar tarafından sağlanabiliyor ancak bu satıcıların ürünleri listelemelerde gözükmüyor.

Spor malzemelerinden ofis ekipmanlarına Amazon’da faaliyet gösteren satıcılar Amazon’dan daha ucuz ve daha hızlı teslimat sözü veriyor. Ancak Amazon’un algoritması doğrudan Amazon tarafından satılan ürünlere öncelik tanıdığı ya da Amazon Depo sistemini kullanan satıcıları algoritmaya dahil ettiği için diğer satıcıların ürün listelerinde yer etmesi zorlaşıyor.

Konuya ilişkin olarak Amazon sözcüsü listelemelerde gizlenen ürünlere ilişkin olarak şu açıklamayı yaptı:

“Yüksek öncelikli ürünlere duyulan ihtiyaca cevap vermek ve müşterilerin mümkün olan en kısa sürede ürününe kavuşmasını sağlamak için sistemimizde bazı düzenlemeler yaptık. Bu değişiklikerin bazıları sistemimizde istenmeyen hataların ortaya çıkmasına sebep oldu. Hatayı mümkün olduğunca çabuk gideceğiz.”

Normal şartlar altında Amazon, daha ucuz ve daha hızlı teslimat teminatında bulunduğu ürünlerini diğer satıcıların ürünleri önüne koyan bir algoritmayla çalışıyor. Ancak küresel bir sağlık krizinin yaşandığı dönemde böyle bir sistem hem satıcı hem de tüketici için negatif etkilere sebep olabiliyor.

Kaynak

Total
1
Shares
Önceki haber

Tüm Dünyanın Beklediği Türk Yapımı Oyun Mount & Blade II: Bannlerlord Çıkış Yaptı!

Sonraki haber

COVID-19 Tesla’yı da Vurdu

İlginizi çekebilir