Amazon’un Kuiper Projesi Alçak Dünya Yörüngesinde Optik Ağ Testlerini Başarıyla Tamamladı

Prototip uyduları arasında 100 Gbps optik bağlantı sağlanması ardından, Kuiper Projesi uzayda bir örgü ağı oluşturmak için takımyıldızındaki her uyduyu lazer bağlantı ile birbirine bağlayacak.

Ekim 2023’te iki prototip uydunun başarıyla fırlatılması ve konuşlandırılmasından bu yana Kuiper Projesi, uçtan uca iletişim yükü ve ağı üzerinde kapsamlı testler yürütüyor. Kasım ayında, fırlatmadan sonraki 30 gün içinde tüm öncelikli sistemler ve alt sistemlerin çalıştığı teyit edilmişti.

Amazon’un Kuiper Projesi, uydu internet hizmetini kullanan müşteriler için verimi artıracak ve gecikmeyi azaltacak temel teknolojiyi başarıyla doğruladı.

Bu teknoloji, yörüngedeki uzay araçları arasında veri göndermek için kızılötesi lazerler kullanan bir optik iletişim türü olan “optik uydular arası bağlantılar” (OISL) olarak adlandırılıyor. OISL uydular arası iletişimi sağlamak için bir süredir kullanılıyor, ancak önceki nesiller bir seferde sadece iki uyduyu birbirine bağlamakla sınırlıydı. Kuiper’in uyduları aynı anda birçok başka uzay aracıyla bağlantı kurabilecek ve bu da uzayda bir örgü ağ oluşturacak.

“Prototip uydularımız KuiperSat-1 ve KuiperSat-2, gelişmiş optik iletişim yükleri içermektedir. Tüm test süresince yaklaşık 621 mil (1.000 kilometre) mesafe boyunca saniyede 100 gigabit (Gbps) bağlantıları koruyarak bu yeni nesil teknolojinin çok sayıda başarılı testini tamamladık. Bu testler Kuiper Projesi’nin gelişmiş iletişim mimarisinin son bileşenini doğruladı ve sonuçlar OISL’lerin 2024’ün ilk yarısında fırlatılması planlanan ilk üretim uydularımızda faaliyete geçebileceğini kesinleştirdi.”

Total
0
Shares
Önceki haber

Startup Ekosistemi Hareketli

Sonraki haber

Wonka Dolandırıcılığı: Bu Seferki Altın Bileti Açmak İstemezsiniz

İlginizi çekebilir