Amazon’un Teslimat Drone’u İlk Kez Görücüye Çıktı

Önümüzdeki aylarda Amerika’da faaliyete başlayacak olan Amazon’un teslimat drone’ları tamamen elektrikli ve alışılmış drone tasarımlarından farklı bir görüntüye sahip.

Amazon henüz net bir tarih vermemiş olsa da gelecek aylarda başlayacağını duyurduğu drone’la teslimat sisteminde kullanacağı drone teknolojisini Las Vegas’ta gerçekleşen bir konferansta tanıttı. Alışıldık drone’lardan farklı olarak altıgen hibrit bir tasarıma sahip olan drone, çok az hareketli parçaya sahip olması ve uçuş esnasında pervanelerini hasar almadan koruyacak olan kalkanıyla dikkat çekiyor.

Geliştiriciler drone’un güvenliğini sağlamak için sistemi çeşitli makine öğrenme modelleriyle çalışan sensör ve bilgisayar modülleriyle donatmış. Amazon drone’un görsel, termal ve ultrasonik sensörlerle desteklenen otonom uçuş sistemiyle iniş noktasına nasıl vardığını bir video ile anlattı. E-ticaret devinin hedefi mümkün olduğu kadar güvenli ve bağımsız çalışan bir drone geliştirmek. Drone’un internete bağlı olmadığı anlarda karşılaştığı sorunlar karşısında dahi uygun ve güvenli bir tepki verebilmesi isteniyor.

Amazon’un daha önce tanıtmış olduğu modellerden tamamen farklı bir tasarıma sahip olan drone ortalama 25 km’lik alanda teslimatı gerçekleştirebiliyor ve 2,5 kiloya yakın ağırlığı taşıyabiliyor.

Beklenenlerden çok daha büyük bir yapıya sahip olan drone’un tüm donanımsal ve yazılımsal gelişim süreci Amazon bünyesinde gerçekleşmiş. Drone üretiminde uçtan uca bir tecrübeye sahip olan Amazon bu sayede drone’na teslimat esnasında karşılaşabileceği senaryolar karşısında uygun tepki verebilecek kontrol ve yeteneğe kavuştuğunu dile getiriyor.

Amazon ekibi drone geliştirme sürecinde Görsel Eşzamanlı Lokalizasyon ve Haritalama (VSLAM) adı verilen bir teknikten yararlanmış. Böylece drone bulunduğu konum hakkında önceden herhangi bir veri sahibi olmasa bile mevcut ortamın haritasını çıkarabiliyor.

Bir süre önce İngiltere’de drone ile ürün teslimatına başlayan Amazon, Amerikada faaliyete geçmek için yasal düzenlemeleri bekliyor.

Kaynak: TechCrunch

Total
0
Shares
Önceki haber

Bilgisayar ile Nasıl Tanıştınız?

Sonraki haber

Kozmetik Pazarını Akıllı Etiket Teknolojisi Koruyacak

İlginizi çekebilir

Influencer Seçimi, Satıştan Pay Anlaşması, Veri Analizi Dijital Marketing’te Başarıyı Getiriyor

Devlet tarafından verilen depo ve lojistik desteğiyle birlikte üreticinin gözü ihracatta. Dijital marketing yaparak satışını artırmak isteyen markalar için bilindik yöntemlerin dışında başarı getirecek dijital marketing yöntemlerini sıralayan Digital Exchange’in uzman ekibi, “Pazarı belirleyin, Dijital Varlık Analizi’ni yapın, doğru Influencer’i seçin, üretim ve lojistik ile sürekli irtibatta olan bir marketing ekibi seçin” bilgisini paylaştı. Digital Exchange’in CEO’su Emrah Pamuk ise “Infuencer ile büyük bütçeli anlaşmalar yerine satıştan paya dayalı anlaşma yapmak, markalara fayda sağlar” dedi.
Devamını oku

Pandemide İş Sürekliliği Veri Merkezleriyle Sağlandı

Pandemiyle birlikte daha fazla insanın uzaktan çalışması, öğrenmesi ve bağlantı kurmasıyla birlikte iş sürekliliği her zamankinden daha kritik bir konu haline geldi. Bu durum verilerde eş zamanlı bir büyüme ve veri merkezleri için de büyük bir talep yaratıyor. Veri merkezi yatırımlarında 2020’nin ilk 6 ayında 2019’un tamamında gerçekleşen yatırım miktarının üzerine çıkıldı. Vertiv Türkiye ve Orta Asya Ülke Müdürü Zekai Güler, “Şirketler iş sürekliliği planlarına uzaktan çalışmayı da ekledi. Veri merkezlerinin iş sürekliliğini sağlamadaki kritik rolü artarken sektörün büyümesi de hızlandı” diyor.
Devamını oku

Şirketler, Yenilenebilir Enerji Çağına IFS ile Hazırlanıyor

Gelecek için bir plan olmaktan çıkarak enerji ihtiyacının çok büyük bölümünü karşılayan bir gerçeklik haline dönüşen yenilenebilir enerji kullanımının çeşitlenerek 2040 itibarıyla %40’a ulaşacağı öngörülüyor. Lider kurumsal iş uygulamaları şirketi IFS, çevik yapısı ve esnek çözümleri ile, yenilenebilir enerjide yaşanacak bu artışın ve çeşitliliğin sektörde yaratacağı değişime adaptasyonu konusunda enerji şirketlerinin en önemli iş ortağı olacak.
Devamını oku