Amazon’un Teslimat Drone’u İlk Kez Görücüye Çıktı

Önümüzdeki aylarda Amerika’da faaliyete başlayacak olan Amazon’un teslimat drone’ları tamamen elektrikli ve alışılmış drone tasarımlarından farklı bir görüntüye sahip.

Amazon henüz net bir tarih vermemiş olsa da gelecek aylarda başlayacağını duyurduğu drone’la teslimat sisteminde kullanacağı drone teknolojisini Las Vegas’ta gerçekleşen bir konferansta tanıttı. Alışıldık drone’lardan farklı olarak altıgen hibrit bir tasarıma sahip olan drone, çok az hareketli parçaya sahip olması ve uçuş esnasında pervanelerini hasar almadan koruyacak olan kalkanıyla dikkat çekiyor.

Geliştiriciler drone’un güvenliğini sağlamak için sistemi çeşitli makine öğrenme modelleriyle çalışan sensör ve bilgisayar modülleriyle donatmış. Amazon drone’un görsel, termal ve ultrasonik sensörlerle desteklenen otonom uçuş sistemiyle iniş noktasına nasıl vardığını bir video ile anlattı. E-ticaret devinin hedefi mümkün olduğu kadar güvenli ve bağımsız çalışan bir drone geliştirmek. Drone’un internete bağlı olmadığı anlarda karşılaştığı sorunlar karşısında dahi uygun ve güvenli bir tepki verebilmesi isteniyor.

Amazon’un daha önce tanıtmış olduğu modellerden tamamen farklı bir tasarıma sahip olan drone ortalama 25 km’lik alanda teslimatı gerçekleştirebiliyor ve 2,5 kiloya yakın ağırlığı taşıyabiliyor.

Beklenenlerden çok daha büyük bir yapıya sahip olan drone’un tüm donanımsal ve yazılımsal gelişim süreci Amazon bünyesinde gerçekleşmiş. Drone üretiminde uçtan uca bir tecrübeye sahip olan Amazon bu sayede drone’na teslimat esnasında karşılaşabileceği senaryolar karşısında uygun tepki verebilecek kontrol ve yeteneğe kavuştuğunu dile getiriyor.

Amazon ekibi drone geliştirme sürecinde Görsel Eşzamanlı Lokalizasyon ve Haritalama (VSLAM) adı verilen bir teknikten yararlanmış. Böylece drone bulunduğu konum hakkında önceden herhangi bir veri sahibi olmasa bile mevcut ortamın haritasını çıkarabiliyor.

Bir süre önce İngiltere’de drone ile ürün teslimatına başlayan Amazon, Amerikada faaliyete geçmek için yasal düzenlemeleri bekliyor.

Kaynak: TechCrunch

Total
0
Shares
Önceki haber

Bilgisayar ile Nasıl Tanıştınız?

Sonraki haber

Kozmetik Pazarını Akıllı Etiket Teknolojisi Koruyacak

İlginizi çekebilir

Çoklu görevler için daha fazla üretkenlik isteyenlerin tercihi Acer Aspire 7

Güçlü bir dizüstü bilgisayar arayanların tercihi Acer Aspire 7, gelişmiş performans özellikleri ile daha fazla üretkenlik isteyen kullanıcıların tüm iş akışını destekliyor. Cihaz, yüksek ekran gövde oranına sahip ekranının potansiyelini açığa çıkaran güçlü işlemcisi ve grafik kartı yanında, hızlı Wi-Fi ve geniş depolama alanı özellikleri ile oyun severler için de iyi bir alternatif olarak dikkat çekiyor.
Devamını oku