Amerikalı Fast-Food Zincirinde Hamburgerleri Robotlar Pişirecek!

Amerika’nın önde gelen fast food zinciri White Castle, hamburger köftesini pişirmesi için 100 robottan oluşan bir mutfak ekibi kuruyor.

Gelişen otomasyon teknolojileriyle birlikte farklı iş kollarında insanlar görevlerini robotlara devretmeye devam ediyor. Amerika’nın önemli hamburger zinciri White Castle, bu hafta Miso Robotics ile bir anlaşmaya imza atarak 100 lokasyonunda Flippy 2 isimli robotları görev başına geçirecek. 

Ohio merkezli fast food zinciri, 2020 Eylül ayından bu yana Chicago bölgesindeki restoranlarında robotik köfte pişirici ve kızartma aşçılarını deniyordu. 2021 Kasım ayında ise gelişmiş Flippy 2’ya geçiş yapan firma programını genişletmeye karar verdi. 

Aşçı robot teknolojisini geliştiren Miso Robotics ise yaptığı açıklamada şu sözlere yer verdi:

“Flippy 2, tüm bir kızartma istasyonunun işini devralarak, hızlı servis restoranlarında mutfakta yaşanabilen kargaşaları hafifleterek insan iş arkadaşları için mutfağın verimliliğini en üst düzeye çıkaran bir çalışma ortamı sağlıyor. Geliştirilmiş iş akışı, ekip üyelerinin yeniden konuşlandırılmasının müşteriler için daha olumlu ilerleyen süreçler yaratmaya odaklanmasını sağlıyor.”

Robot aşçı programı şirketin lokasyonlarının 3’te 1’inde görev başına geçecek. 

White Castle, yapay zekadan faydalanarak verimliliği artırma ve işçilik maliyeti azaltmayı hedefleyen ilk fast-food zinciri değil. Daha önce McDonald’s, Sonic ve Checkers gibi restoranlar, arabaya serviste sipariş sürecini kolaylaştırmak için yapay zeka çözümlerine başvurmuştu. 

Teksas’taki bir restoran hizmet bekleyen müşterilerine destek sağlaması için 3 robot garson kiralarken, Boston da bir restoran da robotlar yardımıyla düşük fiyata pilav pişirmeye başlamıştı. 

Total
0
Shares
Önceki haber

Türkiye’nin eşit, hızlı ve özgür internet altyapısını Teknopark’lara TurkNet getiriyor!

Sonraki haber

Trend Micro, gelecek yıl için güvenlik tahminlerini paylaştı: “2022 siber suçlarla mücadele yılı olacak”

İlginizi çekebilir